Ботев (Пловдив) победи Левски с 1:0 в Коматево в дербито на 16-ия кръг на Първа лига.

Така отборът на Ферарио Спасов прекъсна серия от четири поредни победи на бившия му съотборник в Литекс Петър Хубчев. И не само това - нанесе му трета загуба от началото на сезона.

"Канарчетата", които остават на незавидна позиция в класирането, зарадваха Лудогорец, на който предстои мач с Витоша в Бистрица. При победа на шампионите, те ще поведат със седем точки на основния си конкурент за титлата.

Левски не изигра слаб мач, но пропусна своите шансове срещу мотивирания съперник. Тодор Неделев отново се оказа ключова фигура за загуба на "сините", тъй като даде асистенция за единственото попадение в мача - това на Александър Тонев. Това бе първа победа за "жълто-черните" срещу столичани след шест поредни неуспешни опита.

Първото полувреме беше интересно, макар че гол така и не падна.

Още в четвъртата минута Фернандо Виaна имаше страхотен шанс, но ударът му рикошира в бранител, за да се стигне до фантастична намеса на Милан Миятович, който спаси отбора си.

Големият шанс за Левски се откри пред Паулиньо в края на първото полувреме. Дени Алар получи в наказателното поле под натиска на Кристиян Димитров и запази топката за бразилския си съотборник, който стреля твърде слабо от добра позиция.

В самото начало на втората част Ботев поведе. Тодор Неделев пусна супер асистенция на Александър Тонев, който отблизо реализира за 1:0. Много добра контраатака на "жълто-черните".

Снимка: БТА

В 55-та минута Ботев трябваше да поведе с 2:0. Неделев пусна извеждащ пас на Васил Шопов, който сам срещу вратаря по чудо изпрати топката в аут.

Левски се втурна в атака да изравнява и бе все така уязвим на контраатаки. В 64-та минута Паулиньо бе близо до гол, след като нахлу в наказателното поле на дрибъл на ударът му мина над вратата. Малко след това той поиска дузпа за игра с ръка на Радослав Терзиев след шут от много близка дистанция.

Левски взе инициативата в последните 20 минути, но така и не успя да създаде кой знае какво напрежение пред вратаря на своя домакин.

Така "сините" остават с 35 точки и завършват кръга като трети в класирането. Пловдивчани се изкачиха до десетата позиция с 16 точки и са вече само на шест от първата шестица.