Пловдивският Ботев победи ЦСКА с 3:2 в първи полуфинален мач за Купата на България, игран на тренировъчната база на "канарчетата" в Коматево.

Двата тима изиграха вълнуващ мач, с доста драматични моменти, пет гола, две дузпи, червен картон и спорни моменти.

В крайна сметка победата бе за Ботев, донесе я "златната резерва" Феребори Доре с гол в края.

Големият герой за пловдивчани обаче бе Тодоро Неделев. Звездата на тима отново показа, че когато играе с настроение, е способен на страхотни неща, които малко играчи у нас могат и имаше роля и в трите гола на тима си.

Тези три гола дават аванс на Ботев преди реванша на "Българска армия" след седмица и на този етап ги поставя по-близо до мечтания финал срещу градския съперник Локомотив, който на практика си осигури място в мача за титлата след победа с 4:0 над Септември.

Снимка: Bulphoto

Двата тима изиграха вихрена първа част, а още в първите минути Али Соу можеше да се възползва от грешка в домакинската отбрана, но копна топката встрани от вратата.

Ботев отвърна с няколко бързи атаки, а при едно от тях Божидар Чорбаджийски действа неразчетено и изрита Кардосо в наказателното поле.

Съдията не се поколеба и отсъди дузпа, а съвсем очаквано, с изпълнението се нагърби Тодор Неделев.

Звездата на пловдивчани бе точен и откри резултата в своя мач №200 за тима.

Ранният инкасиран гол обърка ЦСКА и Ботев се възползва по най-добрия начин.

В 27-ата минута Тодор Неделев напредна, пусна чудесен пас към Вутов, който майсторски финтира Чорбаджийски и вкара за 2:0.

Шокът за "червените" продължи, те изглеждаха доста объркани, но тогава Рафаел Енрике успя да настигне дълъг пас по крилото и опита центриране, а топката рикошира в тялото и ръката на Перейра - дузпа за ЦСКА.

Решението бе дискусионно, защото разстоянието бе прекалено близко, но дузпата бе факт, а Али Соу я превърна в гол и намали резултата - 2:1.

Подобно на първата част, втората започна неприятно за отбора на ЦСКА, който остана с човек по-малко на терена.

Жанио Бикел извърши поредно нарушение в мача и съдията Николай Йорданов му показа втори жълт картон.

Ботев мигновено имаше шанс за трети гол, но топката премина пред голлинията, а нито един игра на домакините не успя да я засече.

Макар и с 10 души, отборът на ЦСКА успя да се мобилизира и заигра по-добре.

Али Соу нацели гредата, след което топката удари отново Перейра по ръката.

Този път Йорданов не отсъди дузпа, но натискът на "червените" продължи и те получиха право да изпълняват пряк свободен удар точно на границата на наказателното поле.

Рубен Пинто застана зад топката и неспасяемо я прати в горния десен ъгъл на Кайзер - 2:2.

След изравнителния гол събитията на Коматево се поуспокоиха, Ботев разиграваше по-често, но като цяло двата тима не предприемаха рискове.

Николай Киров предприе смяна с пускането на напдател в лицето на Феребори Доре, а това се оказа решаващо.

В 84-ата минута конгоанецът успя да гардира топката благодарение на мощната си физика, направи страхотно двойно подаване с Тодор Неделев и с мощен шут направи резултата 3:2.

Две минути преди края Ботев стигна до четвърти гол, но той бе отменен, защото при решителния пас на Тодор Неделев, топката бе излязла от очертанията на терена.

В крайна сметка резултатът бе 3:2, а двата тима дадоха заявка за още по-вълнуващ реванш.