Какво става с Челси? Въпросът е вероятно за поне 1 милион британски лири, ако още имаше издание на тяхната разновидност на "Стани богат". Отборът, който на 4 декември бе първи в класирането и в серия от 17 мача във всички турнири без загуба, сега изглежда руина.

А мениджърът Франк Лампард е угрижен млад човек, който сякаш усеща, че гилотината се задава.

След поражението от Лестър във вторник, отборът му е вече с доста притеснителната статистика от 5 загуби в последните 8 двубоя. Пълен контраст със случилото се преди това, до началото на месец декември.

Във вторник на трибуните в Лестър бяха Петер Чех - техническият директор, както и Брус Бък, който е председател на клуба. Те са били в постоянна връзка с директора Марина Грановская, която е гледала по телевизията от дома си.

Нейното име се споменава в английските медии обикновено в дните, преди поредният мениджър да си събере багажа от Челси. Известна като "оръжието, с което Роман Абрамович стреля", тя се оказва силният човек в клуба за последните няколко години. Особено, откакто собственикът няма право да е в Лондон заради отказана виза и не е близо до клуба и отбора си.

Според силната новинарска платформа The Athletic, Роман и Марина са на кръстопът. Естествено, решението ще е изцяло тяхно, въпреки че мнението на хора като Бък и Чех също е важно. А засега вариантите са два.

Снимка: Официален сайт

Първият е Лампард, който се ползва с огромно благоразположение и почти бащинска любов от страна на Абрамович, да получи още шест месеца да докаже, че е готов за поста. Това би било в разрез с традициите в Челси, където далеч по-доказани имена си тръгваха в такива кризисни ситуации. Например Жозе Моуриньо, уволнен при втория си престой в клуба именно след една загуба от Лестър навън, пак малко след Нова година.

Легендарният полузащитник и голмайстор №1 в историята на Челси в никакъв случай не се провали в първия си сезон - четвърто място и финал за Купата на ФА, при положение, че бе в ситуация на трансферно ембарго и наследи застаряващ отбор, не е лошо постижение.

След офанзивата на пазара обаче очакванията за този сезон бяха огромни. Стартът също бе плавно добър, без да е блестящ. А сега, след задължителните месеци за адаптация на хора като Тимо Вернер, Кай Хаверц и Хаким Зиеш, Челси трябваше да лети. Вместо това формата падна и резултатите са лоши.

Ако търпението се изчерпа и Франк си тръгне още сега, Абрамович и Грановская имат план - следващият мениджър ще говори на немски език. Това твърди информираният The Athletic. Най-вероятните конкретни цели са свободният Томас Тухел, Ралф Хазенхютъл, който води отлично Саутхемптън до момента, и Юлиан Нагелсман - детето-чудо в професията, който е начело на РБ Лайпциг.

Като цяло клубът е избрал пътя, свързан с методи и утвърдени практики в Бундеслигата, проучил е добре пазара и вече взе оттам Вернер и Хаверц. Преди година бе привлечен от германски клуб и Кристиан Пулишич. Това са три от най-ярките звезди на Бундеслигата в последните сезони.

Сега се говори, че двете цели за следващия трансферен пазар през лятото са Дайот Упамекано (РБ Лайпциг) и Ерлин Холанд (Борусия-Дортмунд). Пак продукти на германския футбол. Затова и проектът изглежда завършен, ако мениджърът е изграден в същата среда.

Хазенхютъл и Нагелсман отговарят на профила, както и Томас Тухел, който пък дори няма клуб в момента след уволнението от ПСЖ. Той може да дойде веднага. Ако Челси се спре на някой от другите двама, ще трябва да почака до лятото.

Лампард има един повод за оптимизъм. Идват три поредни мача у дома, които изглеждат задължителни за спечелване - Лутън за Купата на ФА, Уулвърхемптън и Бърнли. Така до 30 януари Челси би следвало да е с три поредни победи. След това идва гостуване на Тотнъм с Моуриньо.

Ако оцелее след този период до края на януари и в началото на февруари, легендарният Франк може да преобърне колелото. И огромният здравеняк, който носи инструмента за гилотинирането (символично казано), изведнъж да кривне в друга улица, а да не продължи към него.

Снимка: Getty images