Челси е с единия крак на полуфиналите в Шампионска лига след убедителна победа с 2:0 при символичното си гостуване на Порто в първия мач.

Двама англичани донесоха успеха за отбора на Томас Тухел - Мейсън Маунт и Бен Чилуел, като отборът продължава да е много стабилен под ръководството на германеца.

Лондончани трябваше да преглътнат тежката загуба от Уест Бромич във Висшата лига с 2:5 и го направиха по най-добрия начин с европейския си триумф.

Порто не успя да повтори подвига от осминафиналните си мачове с Ювентус и ще се надява на малко чудо на "Стамфорд Бридж", където трябва да търси поне два безответни гола.

Срещата се игра в Севиля заради пандемията от коронавирус и започна с добра игра на Порто и опасен удар от воле на Андрес Урибе, който мина над вратата.

В 32-ата минута обаче лондончани удариха. Жоржиньо подаде на Маунт и младокът пое топката по изключителен начин с първото си докосване преди да я прати във вратата с диагонален удар по земя.

До края на полувремето Порто имаше шанс да изравни, но Менди спаси удар с глава на Пепе след центриране от ъглов удар. В началото на втората част стражът на символичните гости спаси и удар на Марега.

След час игра Кай Хаверц изпусна добра възможност за Челси, а малко след това и Азпиликуета не бе точен. В 84-ата минута силен шут на Хаверц срещна гредата.

Челси все пак стигна до втори гол в 85-ата минута. Хесус Корона направи непростима грешка и Бен Чилуел открадна топката преди да залъже вратаря и да я прати в опразнената врата.

Реваншът също ще се играе в Севиля на 13 април.