Английската доминация в евротурнирите през сезона продължава, като двата тима от Висшата лига в Лига Европа си постлаха добре по пътя към полуфиналите.

Арсенал и Челси са фаворити преди реваншите, а след първите двубои на същия етап в Шампионската лига, нищо чудно Англия да има поне 2 представителя в последното каре и там.

Арсенал напълно отчая Наполи в атомно първо полувреме, в което темпото дойде твърде бързо на гостите. Аарън Рамзи откри, а автогол на Калиду Кулибали оформи крайното 2:0 още в 25-ата минута. Наполи се съживи след почивката, но изпусна двете си добри ситуации да намали пасива.

Челси нанесе късен удар в Прага и взе аванс с 1:0 над Славия, въпреки че чехите бяха равностойни игрово. Маркос Алонсо вкара красиво с глава в 85-ата минута, с което осигури сравнително безметежен реванш в Лондон на "сините".

И двата отбора от английската столица търсят трофея в този турнир, защото местата им в топ 4 на Висшата лига изобщо не са сигурни. А купата в Лига Европа дава така нужната директна квота за групите в Шампионската лига.

Испанското дерби Виляреал - Валенсия бе изпълнено с интересни моменти още до почивката, когато две дузпи белязаха старта на мача.

В 6-ата минута Дани Парехо пропусна от бялата точка за гостите, вратарят на домакините Андрес спаси, но топката бе довкарана от Гонсало Гедес. В 36-ата минута Санти Касорла изравни пак от дузпа.

Двубоят сякаш "заспа" при 1:1, но в добавеното време в края, Валенсия нанесе двоен удар - Даниел Вас и пак Гедес вкараха за 1:3.

В Лисабон Бенфика и Айнтрахт направиха паметен сблъсък, превърнал се в зрелище.

Още в 20-ата минута Обите Еван Н`Дика от гостите препъна нападател на Бенфика и португалците получиха дузпа. А бранителят на Айнтрахт бе изгонен доста пресилено с директен червен картон.

Жоао Феликс бележи втория си гол за Бенфика срещу Айнтрахт

От дузпата Жоао Феликс, 19-годишното дете-чудо на Бенфика откри. И започна рецитал, който окончателно прикова погледите на грандовете от Европа върху хлапето.

Друг вундеркинд - Лука Йович, изравни пет минути преди края на полувремето - 1:1. Веднага обаче дойде втори гол на Феликс с блестящо изпълнение от 30 метра.

Пак тийнейджърът асистира на Диас за 3:1, а после, в 54-ата минута, Жоао Феликс оформи своя хеттрик.

С десет души обаче, Айнтрахт не се даде. 18 минути преди края Гонсало Пасиенсия намали на 2:4 и остави шансовете на германския тим за класиране.

Реваншите са на 18 април, а жребият сочи, че победителите от двойките Славия/Челси и Бенфика/Айнтрахт ще оформят единия полуфинал. В другия Арсенал/Наполи и Виляреал/Валенсия ще спорят за място на финала в Баку.