Новината, че Арсен Венгер си тръгва от "Арсенал" след края на сезона е толкова значима, че засенчи всичко останало от шарения свят на футбола.

Трансферни слухове, бомбастични новини, изказвания...

Всъщност, най-големите в играта се изредиха да говорят, но именно за Арсен. Човекът, който си тръгва след 22 години в Северен Лондон и оставя противоречиви чувства след себе си.

Но това е усещането у запалянковците. Не може да се говори, че изграденото от Венгер е противоречиво наследство. То е безспорно.

Французинът влезе през вратите на стария стадион на "Арсенал" - "Хайбъри", през 1996 г. Завари един отбор, печелил титли и купи, но безнадеждно далеч от европейските тенденции и дори - от "Манчестър Юнайтед", вече надигнал се като новата супер сила на английската игра.

Венгер промени всичко.

Културата на пиене "на по няколко бири в пъба след тренировка", на ядене на картофки и шоколад по пътя към гостуванията, на късните партите, на непрофесионалното отношение. Дори с цената на това, че методите му бяха непопулярни, както и... самият той.

При пристигането му в Лондон, Арсен бе треньор на "Нагоя Грампус Ейт" в Япония. Напълно неизвестен. "Арсен Кой?", написа в. "Дейли Мейл".

Венгер през 1996 г. в първите си дни в "Арсенал". Снимка: Getty Images

Снимки: Getty Images

Малцина чуха изказванията на легендата на големия съперник "Тотнъм" - Глен Ходъл, който коментира новия мениджър на "Арсенал": "Той е невероятен. Има изключителни познания за футбола и ще промени из основи клуба." Ходъл бе играл за Венгер в "Монако".

Французинът промени не само "Арсенал", той разтърси из основи английския футбол. Преди него само двама бяха чуждестранните мениджъри (не британци) във Висшата лига - Ози Ардилес и Рууд Гулит, съвсем за малко и без успех. Днес вече са 54-има. Венгер им отвори вратите, показвайки неща, които дотогава в Англия бяха тъмна Индия.

Диети. Загрявка, тренировка, стречинг, йога, четене и гледане на записи на съперници, работа без топка и срещу "сенки" на игрищата през седмицата.

Толкова е внимателен към детайлите, към начина на трениране, живота, храненето и съня на играчите си, че зевзеци като Йън Райт и Лий Диксън му залепят прякора Инспектор Клюзо - анимиран герой от комикс, френски детектив. Следи за всичко.

Професорът на работното му място. Снимка: Getty Images

Снимки: Getty Images

И прави революция. С привличане на хора като Виейра, Анри, Пирес, Овермарс, Пти. Венгер завари в клуба Денис Бергкамп, но го превърна в диамант, отключвайки целия огромен талант на холандеца.

Остави застаряващата защита-мит с Адамс, Боулс, Киоун, Уинтърбърн и Диксън. Превърна ги в своя "треньор на терена". Отборът му спечели три титли за 8 години, два дубъла, игра на моменти извънземен футбол и мина през целия сезон 2003-2004 г. непобеден.

Непобедимите - отборът от 2003-2004 г., който спечели титлата без загуба. Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

 

Поредният шампионски парад в Северен Лондон. Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Трофеите намаляха след това, като началото на края бе идването на Жозе Моуриньо в Англия. Млад и арогантен, успешен с "Челси", португалецът бе пълна противоположност на академичния Венгер. Влезе под кожата му, изкара го от релси, нарече го "воайор" и "специалист по провалите".

Битките с Моуриньо минаха границите на приличието. Снимка: Getty Images

Снимки: Getty Images

Французинът не успя да се справи с това да води две войни едновременно - първият фронт бе открит срещу сър Алекс Фъргюсън и "Юнайтед". Така и не успя да победи Жозе в значим мач, направи го едва миналата пролет, когато двубоят нямаше значение и за двата тима. Стигнаха и до скандали, до блъскане край тъчлинията и грозни гледки.

Специалния бе този, който разклати увереността на Венгер.

Но и при това, той никога не изневери на философията си: Търси млади играчи, работи внимателно с тях, учи ги да играят, не само да ритат топката. Превръща ги в звезди, опитва да избяга от формулата с купуване на готови такива за огромни пари. Много трудно в света на модерния футбол.

А радостите за Арсен в тези дуели с Моуриньо бяха рядкост. Снимка: Getty Images

Снимки: Getty Images

В един момент се оказа, че тази упоритост не е само положително качество. В ера на променящи се стойности във футбола, на надъхани и напредничави типове като Конте, Гуардиола, Клоп, отказващият да се промени Венгер някак остана на едно място. Поне като спортно-технически разбирания и стил.

Твърде рядко играчите му изглеждат разтърсени, наелектризирани и супер мотивирани, като тези на споменатите, плюс Моуриньо.

Футболистите на "Арсенал" пак си подават елегантно топката, но... готови са да се огънат във всеки един момент. Да сгрешат, да наведат глави и да видят в очите поредния провал. Независимо колко добър футбол са играли. Венгер отказа да се промени.

Купите идваха една след друга. Снимка: Getty Images

Снимки: Getty Images

Феновете роптаеха в последните години - "Арсенал" е далеч от титлата, не привлича скъпи звезди (напоследък и това се промени), не успява да задържи асове като Ван Перси и Санчес, изглежда маргинален срещу другите грандове и някак оставя в сянката им.

Кампанията срещу Венгер бе огромна, освирквания, плакати да си ходи... А в годините на французина "Арсенал" всъщност се превърна в европейска величина. В глобален клуб от топ 10 по популярност.

Кампанията и масовото недоволство на феновете в последните години. Снимка: Getty Images

Снимки: Getty Images

Арсен е човекът, който не позволи модерният футбол да мине покрай "Арсенал" (както стана с други клубове), а го държеше в крак с динамиката на времето. Нов супер стадион, нова изключителна база за тренировки и център за възстановяване, имидж на клуба като един от големите. И по някой трофей.

Общо за 22 години - три титли, седем купи на ФА, шест трофея за суперкупа на Англия, както и шанс за Лига Европа този сезон и завръщане в Шампионската лига оттам.

Какво е направил Венгер за клуба не подлежи на съмнение и обсъждане. Какво обаче предстои?

"Арсенал" се гмурка в неизвестното.

След 22 години, за първи път нов човек ще влиза сутрин през вратите на тренировъчната база, където всичко е поставено, наредено, организирано и движено от Арсен. Може да се окаже, че това е твърде голяма промяна и да отнеме един-два сезона "Арсенал" да я преодолее.

Тежките дни не бяха малко. Снимка: Getty Images

Снимки: Getty Images

Не се изненадвайте, ако догодина отборът има още по-труден сезон. Сега критиките са за шестото място и 33-те точки разлика с шампиона "Манчестър Сити". И факта, че нито една точка не е спечелена като гост за новата 2018 г.!

Догодина може да стане още по-зле. Ерата "След Венгер" е плашещо пълна с неизвестни, ако сте фен на "Арсенал".

Венгер бе символ на промяната в английския футбол. Снимка: Getty Images

Снимки: Getty Images

Уморен, вече на 68 години, Венгер си тръгва. Снимка: Getty Images

Снимки: Getty Images