В деня, в който честваме един от най-обичаните празници в България - Гергьовден, екипът на Corner селектира два отбора от футболисти, които могат да се чувстват по-специално на този ден.

Единият е от българи, които носят името на победоносеца и които са постигали много победи по българските терени през годините. Някои от тях днес празнуват, други вече не са сред живите, но никога няма да бъдат забравени.

Другият отбор е чужденци, чието име е производно на българското Георги. Да, не са именици, но си заслужава шеговито да ги съберем в селекция, защото също са дали много на футбола.

ВИЖТЕ ОТБОРИТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ >>>

Ето и избраните в българския отбор:

Георги Найденов, вратар (роден 1931 г., починал 1970 г.) - осем пъти шампион с ЦСКА, пазил на България на два Мондиала (1962, 1966).

Георги Димитров-Джеки (роден 1959 г.) - пет пъти шампион с ЦСКА, капитан на "червените" и националния отбор.

Гошо Гинчев (роден 1969 г.) - три пъти шампион с Левски, играе за България на Мондиал 1998.

Георги Марков (роден 1972 г., починал 2018 г.) - два пъти шампион с "Левски", играл на Евро 2004.

Георги Марков

Снимка: Getty Images

Георги Йорданов - Ламята (роден 1954 г.) - шампион с Левски и ЦСКА, играл за България на Мондиал 1986.

Георги Соколов - Соколето (роден 1942 г., починал 2002 г.) - два пъти шампион с Левски, наричан Българският Гаринча, един от най-обичаните играчи на "сините".

Георги Денев - Комитата (роден 1950 г.) - пет пъти шампион на България с ЦСКА, играе за България на Мондиал 1974.

Георги Попов - Тумби (роден 1944 г.) - шампион с Ботев, играл на Мондиал 1970 г.

Георги Славков - Бенкса (роден 1958 г. - починал 2014 г.) - два пъти шампион с ЦСКА, носител на "Златна обувка" на Европа с Ботев.

Гунди води атаката на импровизирания ни идеален тим.

Снимка: Иван Григоров

Георги Аспарухов - Гунди (роден 1943 г. - починал 1971 г.) - три пъти шампион с Левски, играе на три Световни първенства за България. Най-голямата "синя" легенда, стадионът на клуба носи неговото име.

Георги Пачеджиев - Чугуна (роден 1916 г. - починал 2005 г.) - три пъти шампион като играч (със Спортклуб и

Хорхе Кампос - помним легендарният мексикански вратар заради българската връзка на Световното в САЩ през 1994-а.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Левски), носител на Купата на България като треньор, национал и селекционер на България.

Ето и перфектен отбор от чуждестранни футболисти:

Хорхе Кампос (роден 1966 г.) - помним легендарният мексикански вратар заради българската връзка на Световното в САЩ през 1994-а. Освен че носеше много грозен вратарски екип, Кампос бе луд за връзване на терена и извън него, бе висок 168 сантиметра, което на теория е немислимо за вратар.

Точно заради ръста си в началото на кариерата си започва да играе като нападател и вкарва 14 гола в първия си сезон, но истинската му страст е под рамката на мрежата. Мексиканците се чудят дали не са загубили изпечен голаджия.

Джорджо Киелини (роден 1984 г.)- настоящят капитанът на Ювентус вече има осем поредни титли в Серия "А" и е четирикратен носител на Купата на страната. Игра два финала в Шампионска лига, както и такъв на Европейско първенство със Скуадра Адзура. Активната му кариера ще приключи скоро, но остава един от най-уважаваните централни бранители на Италия. Счита се за наследник на хора като Фабио Канаваро и Алесандро Неста.

Джордж Коен (роден 1939 г.) - десният бек на английския национален отбор, който стана световен шампион през 1966-а. Цялата кариера на Коен преминава във Фулъм, където се превръща в клубна легенда след близо 460 участия.

Представянето му в мачовете преди онзи Мондиал му гарантират титулярно място и става един от любимците на селекционера Алф Рамзи. Двамата обаче влизат в спор след четвъртфиналния мач с Аржентина, когато Коен иска да размени фланелката си с противников играч след мача. Рамзи му забранява, тъй като е афектиран от грубата игра на аржентинците в хода на мача. Този момент запечатва една от емблематичните снимки на Мондиала.

Георге Попеску - румънската легенда започна чуждестранната си кариера в ПСВ в началото на 90-те години на миналия век по искане на Сър Боби Робсън. Добрите му игри му донесоха трансфер в Тотнъм, а в последствие и такъв в Барселона срещу 3 милиона британски лири. Стана капитан на каталуните и спомогна за спечелването на Купата на Краля, а в последствие и за КНК във втория му сезон.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Георге Попеску (роден 1967 г.) - румънската легенда започна чуждестранната си кариера в ПСВ в началото на 90-те години на миналия век по искане на Сър Боби Робсън. Добрите му игри му донесоха трансфер в Тотнъм, а в последствие и такъв в Барселона срещу 3 милиона британски лири. Стана капитан на каталуните и спомогна за спечелването на Купата на Краля, а в последствие и за КНК във втория му сезон.

Остана играчът на Румъния с най-много мачове за националната селекция - 115. През 2014-а бе обвинен в пране на пари и данъчни измами чрез трансферите на играчи в чуждестранни клубове. Бе осъден на три години затвор.

Хорхе Буручaга (роден 1962 г.) - легендарният аржентинец ще бъде запомнен с гола си в последните моменти от финала със Западна Германия на Мондиал 1986, с който даде аванс от 3:2 за своите. През 1983-а стана голмайстор на Копа Америка.

Халфът, който има 3 гола на Световно първенство, записа близо 240 мача за Индепендиенте и 150 за френския Нант.

Йоргос Карагунис (роден 1977 г.) - част от пословичния национален отбор на Гърция, който шокира Европа с титлата си на шампионата на Стария континент през 2004-а в Португалия.

Безкомпромисният полузащитник направи име като играч в Панатинайкос, но игра и в чужбина за Интер и Бенфика. В края на кариерата си за кратко бе съотборник на Димитър Бербатов във Фулъм.

Джордж Уеа - за защитниците бе ужасно да играят срещу него в пика на кариерата му. Той бе силен, бърз и директен в действията си, гледайки само напред към вратата.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Джордж Уеа (роден 1966 г.) - за защитниците бе ужасно да играят срещу него в пика на кариерата му. Той бе силен, бърз и директен в действията си, гледайки само напред към вратата. Големият нападател от Либерия спечели "Златната топка" през 1955-а и никога няма да се забрави легендарния му гол за Милан срещу Верона година по-късно.

Георги Кинкладзе (роден 1973 г .)- един от най-техничните футболисти играли някога във Висшата лига. В Манчестър Сити грузинецът правеше неща с топката, които и до днешен ден рядко биват повтаряни.

Правеше фурор при "гражданите" между 1995-а и 1998-а записвайки над 100 мача за клуба. Но за нещастие не успя да реализира максимума на потенциала си - дали заради недостатъчна отдаденост или лошо менажиране от хората, от които зависеше това. Фактът е, че бе избран на трето място за най-любим играч на феновете на Манчестър Сити при запитване през 2005-а.

Георге Хаджи (роден 1965 г.) - румънската легенда имаше ляв крайник, който остава един от най-смъртоносните до ден днешен. Марадона на Карпатите е седемкратен играч №1 на Румъния и е един от най-добрите атакуващи халфове през 80-те и 90-те.

В момента е собственик на Виторул Констанца, който стана шампион в първенството през 2017-а. 20-годишният му син Янис, който играе в клуба, вече е румънски национал и върви по стъпките на баща си. Едва ли обаче ще достигне качествата му.

Джорджо Киналя - епохална фигура за Лацио, която остава в сърцата на феновете до смъртта им. Нападателят, който почина през 2012-а, донесе първата титла на "орлите" през 1974-а, когато стана и голмайстор №1 на първенството.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Джорджо Киналя (роден 1947 г, починал 2012 г.) - епохална фигура за Лацио, която остава в сърцата на феновете до смъртта им. Нападателят, който почина през 2012-а, донесе първата титла на "орлите" през 1974-а, когато стана и голмайстор №1 на първенството.

Джордж Бест (роден 1946 г, починал 2005 г.) - може би най-емблематичният футболист в историята на Манчестър Юнайтед. Култовата фигура, която е атрактивна колко на терена, толкова и извън него. Изигра 361 мача за "червените дяволи", в които вкара 137 гола.

ВИЖТЕ ОТБОРИТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ >>>

Наричан "петият Бийтълс", северноирландецът е първата футболна суперзвезда на Острова. Бести умира на 25 ноември 2005 г. едва на 59 в лондонска клиника след поражения от тежкия алкохолизъм, който го преследва през целия му съзнателен живот.

Джордж Бест - може би най-емблематичният футболист в историята на Манчестър Юнайтед. Култовата фигура, която е атрактивна колко на терена, толкова и извън него. Изигра 361 мача за "червените дяволи", в които вкара 137 гола.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos