Ривер Плейт и Бока Хуниорс не разочароваха и направиха футболен екшън в първия полуфинал за Копа Либертадорес и пореден епизод от най-свирепото съперничество във футбола. Радостта е за домакините - 2:0 преди реванша в "устата на лъва" - стадион "Бомбонера", който е на 23 октомври.

В лудата атмосфера с пироефекти, бомби, шум и песни, Бока излезе на "Монументал" без свои фенове. Така ще е и на реванша, когато Ривер няма да заведе нито един привърженик на стадиона на врага.

В съставите на грандовете от Буенос Айрес започнаха 21 аржентинци, само Рафаел Сантос Боре в атаката на Ривер бе колумбиец. Показателно за стратегиите на двете опорни точки във футбола в страната. Даниеле де Роси дори не попадна в групата на гостите.

Именно Боре получи главна роля още в третата минута. След разбъркване в наказателното поле съдията Рафаел Клаус остави играта да продължи, но получи сигнал да гледа видеоповторение от стаята за ВАР.

И видя - нарушение, дузпа!

Четири минути отне да бъде изпълнена, но в 7-ата Боре стреля хладнокръвно - 1:0 за Ривер.

Мачът бе хаотичен на моменти, но открит и с положения.

Бока изпусна фантастичен шанс да изравни в 43-ата минута, когато Николас Капалди получи топката абсолютно сам на 7 метра от вратата, но стреля метри над нея.

Ривер натисна след почивката, уцели три греди и имаше още ситуации. Бока контраатакуваше, но след 65-ата минута се прибра твърде дълбоко.

В 70-ата дойде вторият, много силен удар в лицето на гостите. Атака по учебник завърши с пас към Игнасио "Начо" Фернандес, който завърши без забавяне отблизо. "Гол за поколенията", го нарече коментаторът - атаката бе точно в стил Ривер Плейт, изпипана до детайли.

Бразилският съдия Клаус даде 7 жълти и един червен картон, изгонвайки Капалди в добавеното време. Гостите имаха своите шансове и в края, но 2:0 за Ривер преди реванша прави фаворити "милионерите".

Те са в серия от 4 елиминации на вечния враг в континентални турнири, все под ръководството на Марсело Гаярдо. Треньорът вече е легенда, но ако и този път отстрани Бока, а и за трети път вдигне купата само за 5 години, вероятно е време за паметник пред "Монументал".

Преди мача се появиха транспаранти, припомнящи датата 9 декември 2018-а, когато Ривер вдигна трофея, побеждавайки точно Бока на "Сантяго Бернабеу" в Мадрид.

Сега носителят се е насочил към защита на титлата на континента. Другият полуфинал е Гремио - Фламенго, а първата среща е тази нощ.

На 23 октомври на "Бомбонера" времето ще тече бавно за гостите, а атмосферата ще е не по-малко луда. Суперкласико е виждало какви ли не обрати - бъдете сигурни, че нищо не е решено.

Ако и реваншът е на такова ниво, ще си струва гледането.