Канада е олимпийски шампион в женския футбол за първи път в историята си. “Кленовите листа” стигнаха до върха при четвъртото си участие, след като във финалния двубой в Токио надвиха Швеция след изпълнение на дузпи. Редовното време завърши при резултат 1:1, а при наказателни удари северноамериканките вкараха три спрямо два за европейските си съпернички.

Стина Блакстениус откри за Швеция десет минути преди края на първото полувреме, но Канада успя да изравни от дузпа двадесетина минути преди края, когато Джеси Флеминг отбеляза за 1:1 в 68-ата минута.

Двата тима не успяха да си вкарат повече голове в двете продължения, след което дойде време за дузпи. Там се стигна до внезапна смърт и Джулия Гросо отбеляза победното изпълнение за Канада.

При дебютното си участие на Олимпиада в женския футбол през 2008 канадките останаха осми, а след това неизменно стигаха до полуфинали, където отпадаха, за да спечелят поредни бронзови медали в Лондон и Рио.