Бразилия се спаси от "болестта на фаворитите", която върлува на Мондиал 2018.

Селесао бе на път да не победи Коста Рика и да остане без успех в първите си два мача на турнира, но два гола след изтичането на редовните 90 минути донесоха драматично 2:0.

Драмата щеше да е голяма, подобна на тази, която изживяват Германия и Аржентина след кошмарните си стартове на Световното първенство.

Бразилия опитваше всичко - ударите бяха 17 на 2, точните - 7:0, а корнерите - 10:1. Превъзходството на селесао бе пълно, но головете не идваха. И се зададе сценарий, в който бразилците не печелят първите си два мача на Мондиал, нечувано от далечната 1978 г.

Тогава се намеси съдбата, облечена в екипа с номер 11 на Филипе Коутиньо. Халфът на "Барселона" се появи в наказателното поле след свалена топка от Роберто Фирмино, за да я бутне в мрежата с върха на обувката. Бяха минали 20 секунди от началото на добавените 6 минути след 90-те.

Облекчението и еуфорията за бразилците бяха огромни - треньорът Тите изтича на терена, събориха го резерви, играчи и фенове крещяха в екстаз...

След още 5 минути Неймар най-накрая вкара гол при контраатака и затвърди победата - 2:0.

Израдва се на гола си с жест, който изобразява рязане на гърло. Поредната му черна точка в двубоя. За подобен у нас бе наказан Фернандо Каранга от ЦСКА, като проявата му миналия сезон предизвика сериозен скандал в българския футбол.

В мача преди това звездата на Бразилия основно лежеше по терена и нервничеше, неефективен и разпилян.

В 78-ата минута падна за пореден път артистично и поиска дузпа, която съдията Бьорн Кайперс отсъди, но после справедливо отмени след намеса на системата за видеонаблюдение.

Неймар можеше да получи поне 3 пъти жълти картони за симулации, накрая все пак регистрира такъв след поредното оспорване на решение на рефера.

Никой в Бразилия обаче няма да се занимава с тази тема, след като победата донесе огромна въздишка на облекчение.

Всички фаворити имат труден старт в Русия, но бразилците поне вече записаха 4 точки и са на път към осминафиналите.

Коста Рика отпадна след две загуби и нито един вкаран гол. Играта на отбора не показа, че е дошъл на първенството за нещо различно от това просто да е труден за побеждаване.

Това обаче не стигна и срещу Сърбия (0:1) и днес.