Манчестър Юнайтед не успя да победи като гост последния в класирането на Висшата лига - 1:1 на терена на Бърнли. Как точно грандът изпусна поредните две точки, сигурно ще е трудно да се обясни и днес, и утре, а и в следващите дни.

Или пък - не чак толкова, защото в последните седмици свикнахме да гледаме "червените дяволи" с две лица в техните мачове.

Юнайтед бе пълен господар на терена преди почивката, водеше с 1:0 (Пол Погба), два гола на гостите бяха отменени, а още поне 6 пъти те бяха длъжни да реализират от чисти ситуации.

Попадение на Рафаел Варан бе анулирано след намеса на ВАР заради засада на Хари Магуайър - доста спорно отсъждане. Друг гол на Единсон Кавани отпадна заради фаул в атака на Погба, което изглеждаше като точно решение.

Но Бърнли бе като боксьор, който във всеки момент може да хвърли кърпата, толкова явно бе надигран. А след почивката всичко се обърна.

Домакините изравниха чрез Джей Родригес, а после дори бяха по-близо и до победата.

Юнайтед изглеждаше така и срещу Мидълзбро за Купата на ФА (1:1 и отпадане с дузпи) в петък - вихрено първо полувреме, тотално надиграване, положения... След това друг тим излиза за втората част и губи почва под краката. Картинката не бе различна и срещу Астън Вила преди 20-ина дни (2:2), когато "дяволите" водиха с 2:0, а после едва взеха точка. Какво се случва през вторите полувремена с този отбор е пълна загадка.

Но изпуснатите точки са твърде много.

От треньорската смяна на Оле Солскяр с Ралф Рангник в началото на декември, статистиката в първенството е 5 победи, 4 ремита и 1 загуба. Тези 11 точки, изтекли през пръстите на отбора, го вадят извън топ 4 след провала в Бърнли. С 39 т. Юнайтед е пети (с 23 изиграни мача), на точка зад Уест Хем, който е играл мач повече.

Зад него са Арсенал с 36 точки (но от 21 двубоя) и Тотнъм (също 36, от 20 срещи). И двата отбора на теория, при взимане на отложените си двубои, ще са пред този на Рангник.

Още два мача се изиграха във Висшата лига тази вечер, като имаха сериозно значение за класирането на върха и на дъното.

Уест Хем победи у дома Уотфорд с 1:0, а превръщащият се все повече в голов ас на отбора Джаред Боуен донесе успеха в 68-ата минута. Точките са въздух и вода за "чуковете" в тяхната битка за място в топ 4. Благодарение на тях отборът на Дейвид Мойс събра актив от 40, на една пред Юнайтед, възползвайки се от издънката на "червените дяволи".

На дъното футболният "новобогаташ" Нюкасъл, вече подсилен от нови попълнения за 100-ина милиона, взети през януари, спечели ключов мач у дома срещу Евертън - 3:1.

Първото полувреме предложи страхотна битка, а два автогола за две минути доведоха до равенство 1:1 след тази част. Първо капитанът на домакините Джамал Ласелс имаше нещастието избита топка да го удари в гърдите и да влети в мрежата - гол за Евертън. Но при корнер същият Ласелс се извиси, стреля в напречната греда, а оттам малшансът този път бе за Мейсън Холгейт от гостите - 1:1.

След почивката Нюкасъл бе по-добрият отбор, имаше куп положения и реализира две от тях. Райън Фрейзър вкара в 56-ата минута, а в края и Киърън Трипиър от пряк свободен удар се разписа за първи път след трансфера му от Атлетико (Мадрид) преди месец. Евертън продължава да се спуска към дъното безконтролно, въпреки че смени Рафа Бенитес с Франк Лампард на мениджърския пост.

И ситуацията на дъното ври и кипи.

Бърнли остава последен с 14 точки, но има два мача по-малко от Уотфорд (15), Норич (16) и Нюкасъл (18). Евертън е с 19, като също е с мач по-малко от трите тима зад него. Лийдс има 22 точки, Брентфорд е 23, Кристъл Палас - с 24, Саутхемптън с 25... Тези тимове далеч още не са сигурни за оцеляването си.