Английският национален отбор по футбол постигна една от най-емоционалните си победи в рамките на този век и изхвърли големия си съперник Германия от Европейското първенство по футбол.

На осминафиналите "трите лъва" стигнаха до успех с 2:0 на своя "Уембли" пред около 40 хиляди души. Двата гола паднаха през второто полувреме - Рахийм Стърлинг вкара третия си гол на шампионата, а Хари Кейн откри реализаторската си сметка след това.

Така англичаните взеха частичен реванш за отпадането си от този съперник на Евро 1996 и на Мондиал 2010. Шумът на стадиона в Лондон беше впечатляващ при головете и кънтеше дори през телевизионните екрани. На този стадион англичаните все още нямат загуба в редовното време на голям форум. На четвъртфиналите ще играят срещу Швеция или Украйна.

Англия продължава на Евро 2020 без да допусне нито едно попадение, а с този мач бе сложен край на участието на всички отбори от т.нар. група на смъртта - Германия, Франция, Португалия и Унгария. Бундестима за трето поредно издание отпада в елиминациите, като в предишните две това се случи на полуфинал. Това беше и прощалния мач на селекционера Йоахим Льов.

Преди началото на двубоя английските привърженици звучно освиркаха германския химн.

Първият изстрел в мача бе за германците и дойде в третата минута. Леон Горецка стреля от границата на наказателното поле, но не затрудни Пикфорд. В осмата минута Горецка беше изведен със страхотен пас от Томас Мюлер, но след това бе фаулиран от Деклън Райс. Германците имаха претенции за директен червен картон, но съдията показа жълт.

Англия погледна към противниковата врата едва след 13-ата минута, а малко след нея Рахийм Стърлинг отправи хубав удар от дистанция, при който Нойер плонжира и спаси. От последвалия корнер се намеси лесно след удар с глава на Хари Магуайър.

Постепенно Англия започна да се настанява в полето на Бундестима и получи няколко поредни нарушения в близост до наказателното поле.

След 30-ата минута Германия тръгна в атака и Тимо Вернер направи голям пропуск за гостите. Той бе изведен зад отбраната и от сравнително малък ъгъл ударът му бе спасен от Пикфорд.

В добавеното време на първото полувреме дойде най-драматичният момент за първата част.Стърлинг проби през центъра и топката му бе отбита и стигна до Кейн на перфектна позиция, но нападателят на Тотнъм направи ужасно първо докосване. В противен случай това щеше да е 1:0.

Второто полувреме започна много силно за Германия, но отборът бе спрян от Джордан Пикфорд. Стражът на Англия направи едно от спасяванията на турнира след много силен изстрел от воле на Хаверц, който влизаше под гредата.

След изминаването на час игра Германия владееше инициативата, но темпото драстично спадна и двата отбора започнаха да играят с цел да не допуснат гол. Центриранията им към наказателното поле бяха твърде предвидими за противника.

В 75-ата минута Англия вкара от нищото и отново герой бе Рахийм Стърлинг. Нападателят проби през центъра и подаде на Хари Кейн, който пък прати топката към Люк Шоу. Крилото на Манчестър Юнайтед центрира остро към колегата си към Сити, който отклони от близка дистанция във вратата на Мануел Нойер - 1:0.

Именно Стърлинг направи огромна глупост в 81-ата минута губейки топката, което доведе до изключително добър шанс за Томас Мюлер, но опитният играч пропусна сам срещу вратаря, пращайки топката в аут. Германия трудно можеше да се надява на по-чист шанс от този.

В 86-ата минута Англия за втори път взриви "Уембли". Люк Шоу отне топката на Серж Гнабри в центъра на терена и подаде на резервата Джак Грийлиш, който пък центрира остро към Хари Кейн. Нападателят, който досега беше пълна нула на първенството, засече с глава и вкара първия си гол на шампионата - 2:0.

До края на мача германците натиснаха с всички сили, но вече бе твърде късно. Отпадането бе необратимо.