Един от големите фаворити на Европейското първенство - Англия, започна шампионата с минимална победа на "Уембли".

"Трите лъва" триумфираха с 1:0 в дълго чакания мач от група "D" срещу Хърватия в повторение на полуфинала от Мондиал 2018 и така за първи път тръгнаха с победа на шампионата на Стария континент - от десетия опит.

Англичаните на Гарет Саутгейт взеха частичен реванш за разочарованието от Световното, след като по-късно биха Хърватия и на полуфинал в Лигата на нациите. Сега в герой за Англия се превърна Рахийм Стърлинг, който вкара победното попадение в началото на второто полувреме.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ МАЧА В ЛОНДОН >>>

Нападателят на Манчестър Сити, които изигра слаб сезон, явно бе запазил силите си за големия форум и се възползва от извеждащ пас на Калвин Филипс в 56-ата минута, за да донесе успех срещу другия фаворит в групата.

Хърватия на Златко Далич игра силно в края на първото и началото на второто полувреме, но не успя да създаде достатъчно пред вратата на Джордан Пикфорд. "Ватрените" ще трябва да търсят победи в мачовете срещу Чехия и Шотландия, за да са сигурно в класирането си на елиминациите.

Повечето фенове на "Уембли" останаха доволни от крайния резултат, като стадионът беше изпълнен на 25% от възможностите си. Значителна част от английските фенове гледаха мача около съоръжението.

Срещата започна силно за англичаните и те удариха греда още в шестата минута. Рахийм Стърлинг проби през център и намери Фил Фоудън, който с фалцов удари намери страничния стълб.

В осмата минута "трите лъва" получиха още една възможност. След центриране от корнер топката бе изчистена, но стигна до Калвин Филипс, който от далечна дистанция стреля и предизвика добро спасяване на вратаря Ливакович.

Последваха още силни минути за англичаните и те затегнаха обръча около вратата на съперника, но множеството им центрирания бяха неуспешни. Едва след 20-ата Хърватия започна да гради по-дълго свои атаки. При една такава Вършалко проби отдясно и центрира успешно към Перишич, но ударът на крилото от добра позиция бе ужасяващ.

До края на полувремето срещата се поуспокои, като пресата на хърватските нападатели затрудняваше домакините в изнасянето на топката. Това се промени в 41-ата минута, когато при дълъг пас към Стърлинг Чалета-Цар игра с ръка, а от последвалия пряк свободен удар Кийрън Трипиър стреля в стената.

Второто полувреме започна с много предпазлива игра и от двата отбора, но Англия успя да вкара от нищото в 56-ата минута. Страхотна комбинация завърши с извеждащ пас на Калвин Филипс към Рахийм Стърлинг, който не сгреши сам срещу Ливакович. Вратарят докосна топката не успя да я отклони.

В 61-ата минута "трите лъва" направиха още една много добра атака. Мейсън Маунт центрира остро към Хари Кейн, но нападателят стреля неточно от малък ъгъл. Освен това се и контузи в ситуацията.

В 67-ата минута Мейсън Маунт също бе близо до гола, като се пробва от пряк свободен удар и топката мина на сантиметри над вратата. Англия определено вдигна значително оборотите през второто полувреме.

Стърлинг имаше супер възможност да вкара втория си гол в 74-ата минута. След изчистване на топката в наказателното поле, тя падна на левия му крак, но след удара му топката премина високо над вратата.

След 80-ата минута Хърватия взе инициативата и тръгна напред, но не успяваше да се справи със здравата защита на британците. Множеството центрирания не свършиха работа, както и ударите от дистанция.

За Хърватия предстои мач с Чехия на 18 юни, а Англия играе с Шотландия на същия ден.