Италия победи Белгия с 2:1 в Мюнхен и се класира за полуфиналите на Европейското първенство по футбол.

Вдъхновеният тим на Роберто Манчини напълно заслужи успеха с класното си представяне, което дойде срещу един от суперфаворитите на турнира изобщо.

Всички попадения паднаха през първото полувреме. Италия поведе с красиви голове на Николо Барела и Лоренцо Инсиние, а в края на откриващата част Белгия получи спорна дузпа, която бе реализирана от Ромелу Лукаку.

Така се оформи фантастичен класически полуфинал между Италия и Испания, който ще се играе на 7 юли на "Уембли". Това е пети полуфинал за Скуадра Адзура на еврошампионати и първи от загубения мач за титлата през 2012-а., когато съперник бе именно Ла Роха. Белгия на Роберто Мартинес остава само с надеждите си за голям трофей, въпреки че това поколение постоянно бива спрягано за такъв. До момента не може да достигне до мача за титлата.

"Червените дяволи" могат да съжаляват, че поне не вкараха срещата в продължения, защото една от звездите им - Ромелу Лукаку, направи два големи пропуска през второто полувреме. Пропуски имаше и за италианците, които пропуснаха да стигнат до по-солиден аванс, но въпреки това празненствата заслужено са на Ботуша.

В първите минути на срещата Ромелу Лукаку беше неудържим и като цяло Белгия излезе с по-голяма увереност. Тежкият нападател имаше два шанса - при първия вратарят Донарума го изпревари, а при втория стреля над вратата, но имаше засада. Постепенно италианците се съвзеха и започнаха на свой ред да атакуват. Двата отбора изобщо не се разучаваха в първите минути - никаква пасивност.

Скаудра Адзура поведе в резултата в 14-ата минута, но голът правилно беше отменен от ВАР заради засада. В ситуацията Лоренцо Инсиние центрира от фаул, Джовани ди Лоренцо докосна топката и Бонучи засече с корем, но бе в нередовна позиция.

Страхотното темпо продължи и в 22-ата минута Белгия получи възможност за опасна контраатака и в ситуация трима срещу трима Кевин Де Бройне изстреля много силен удар, който предизвика впечатляващо спасяване на Донарума. В 26-ата минута ситуацията се повтори, но този път на края на нападението бе Лукаку, който стреля технично по земя. Нов супер плонж на вратаря на Милан опази италианската врата суха.

В 31-ата минута Италия удари. Чиро Имобиле падна на тревата след сблъсък със съперник. Вертонген отне топката и тръгна напред, но сгреши с паса. Николо Барела овладя кълбото и мина на парад през защитата преди да стреля неспасяемо в далечния ъгъл - 1:0. Действията на халфа на Интер бяха светкавични и супер ефективни.

Голът шокира белгийците и в следващите минути те бяха като попарени. В 41-ата след изпълнение на ъглов удар топката бе изчистена и падна в краката на Федерико Киеза, който от границата на наказателното поле отправи страховит удар, който мина до страничната греда на хвърлилия се Куртоа.

Превъзходството на Италия се материализира още веднъж в 44-ата минута. Лоренцо Инсиние проби през центъра на терена и прати фантастичен фалцов удар, който не остави шанс на вратаря на Реал Мадрид. Едно от попаденията на турнира и 2:0!

В ответната атака Белгия получи дузпа. Жереми Доку влезе в наказателното поле през левия фланг и след контакт с Ди Лоренцо падна на тревата. Съдията Славко Винчич посочи бялата точка и след проверка на ВАР Ромелу Лукаку бе точен - 1:2.

Въпреки допуснатото попадение Италия започна уверено втората част и погледна веднага към вратата на съперника. Федерико Киеза имаше ранен шанс за попадение, но ударът му не намери целта.

На другата врата младият Жереми Доку създаваше главоболия на италианските бранители, но острите му действия бяха спирани. В един от случаите Донарума се намеси.

В 61-ата минута Белгия по чудо не изравни. Страхотна контраатака бе започната от Доку, който изведе Де Бройне. Последва пас към Лукаку, който от сантиметри пред вратата прати топката в краката на Ди Лоренцо, вместо в мрежата. Огромен пропуск.

Италия отвърна с нова порция атаки, а при една в 66-ата минута Инсиние изведе по страхотен начин Спинацола, но бранителят на Рома с едно докосване не успя да вкара поредното красиво попадение на турнира.

В 72-ата минута Белгия отново бе на сантиметри от гола. Пас на Шадли рикошира в защитник и се получи перфектно центриране, но топката само облиза главата на Ромелу Лукаку, а след това остана зад Торган Азар. Нов уникален шанс за "червените дяволи", който те пропиляха.

В края на мача превъзходството логично бе за белгийците, но множество излежавания по терена и нарушения ги възпрепятстваха за кой знае какви голови положения. При едно такова Доку стреля опасно над вратата, но като цяло Донарума спаси всичко, което можеше.