Футболна Европа ще има нов шампион. Белгия отстрани Португалия в осминафиналите на Евро 2020 след победа с 1:0 в Севиля. "Червените дяволи" са сочени като един от основните фаворити за спечелване на трофея, а след като елиминираха актуалния първенец, следва още по-трудна задача в четвъртфиналите, където ги очаква Италия.

Белгийците отстреляха португалския си съперник буквално с един удар в рамките на вратата, който се превърна в гол, а негов автор бе Торган Азар. Той се превръща в първият белгийски футболист, който успява да вкара в два поредни мача на континентален шампионат.

Голямата звезда на португалците Кристиано Роналдо бе далеч от най-доброто, на което е способен, след като белгийската защита го опази максимално добре. Но за сметка на това и Белгия не бе на нивото, което показа в групата. В крайна сметка Португалия завърши срещата с 23 удара. Най-големият брой опити без отбелязан гол на първенството досега.

След спокойно начало, Ренато Санчес и Диого Жота сътвориха първата опасност. В петата минута халфът премина необезпокояван през средата на терена, събра няколко защитници около себе си и комбинира с Жота, който обаче стреля покрай вратата. Португалия показа добро подреждане в защита и не допускаше белгийците до наказателното си поле в първите петнадесетина минути.

Мачът определено не бе най-интригуващият на Евро 2020 до момента, а Кристиано Роналдо изпробва Тибо Куртоа с диагонален шут от фаул от над 20 метра, но без успех. След 25-ата минута обаче Белгия сякаш превключи на по-висока скорост и започнаха да застрашават вратата на Руй Патрисио - първо чрез Ромелу Лукаку, който пробяга през центъра, въпреки опитите на противник да свали фланелката му, но след това не комбинира добре със съотборник. Тома Мюние пък опита атрактивен удар с външен фалц в 37-ата минута, но той бе неточен.

В 42-ата минута резултатът бе открит. Белгия отбеляза с първия си точен удар във вратата, като това стори Торган Азар с майсторски удар по диагонал от двадесетина метра, при който и Патрисио можеше да се намеси по-добре - 1:0

Второто полувреме започна с активизация в редиците на Португалия - първо Диого Жота стреля над вратата, а след час игра резервата Жоао Феликс опита да вкара с глава, но в удара му нямаше достатъчно сила. Междувременно Кевин де Бройне напусна заради контузия в 48-ата минута.

"Мореплавателите" определено натискаха съперника, но се стигаше дотам, че Роналдо трябваше да се връща до центъра, за да взима топката и да организира играта.

Капитанът на португалците получи един от редките си шансове, отново от свободен удар, но стреля в стената малко след 70-ата минута. Тринадесет преди края Пепе напомни за себе си с доста груб фаул, при който свали Торган Азар на земята след удар с лакет в гърлото, за който получи жълт картон.

Иберийците ставаха все по-настоятелни, но не успяваха да стигнат до гол. В 82-ата минута лошо изчистване прати топката на крака на Рафаел Герейро, който нацели лявата греда на Куртоа. След това белгийският вратар се намеси още няколко пъти, а в крайна сметка съотборниците му се справиха с португалския натиск и паралелно с това пропуснаха две добри възможности след контраатаки, при който Ферейра-Караско изпускаше точния момент за пас при числово равенство или дори преимущество.