Дания и Белгия изиграха прекрасен мач на стадион "Паркен" в Копенхаген, но домакините за втори пореден двубой не успяха да спечелят, макар че дадоха всичко от себе си. Белгийците надделяха с 2:1 и така си осигуриха място във фазата на елиминациите и са еднолично начело в група "В" с шест точки от два мача, докато Дания е с две загуби в два двубоя

За датчаните това бе първи двубой след случилото се с Кристиан Ериксен, но въпреки всеотдайността и себераздаването, както и пълната доминация през първото полувреме, домакините записаха второ поредно поражение и значително намалиха шансовете си за продължаване напред. Разликата днес направиха Ромелу Лукаку и Кевин Де Бройне, които бяха с основна роля за двата гола на отбор №1 в световната ранглиста на ФИФА.

През първата половина на двубоя на терена сякаш имаше само един отбор - този на датчаните, които започнаха невероятно. Още във втората минута Юсуф Поулсен откри резултата, възползвайки се от сериозна грешка при изнасяне от страна на защитата на белгийците. Джейсън Денайер изчисти лошо, Пиер-Емил Хьойберг пресече топката, а след това намери Поулсен и той бе безпощаден с изстрел по земя - 1:0.

Голът на Поулсен е вторият най-бърз в историята на европейски футболни финали. Той вкара в 99-ата секунда, а по-бързо е отбелязвал единствено Дмитрий Кириченко от Русия - срещу Гърция през 2004 година в 65-ата секунда.

Датчаните, които бяха изцяло в червено днес, не се задоволиха с това и окрилени от ранното попадение, не спряха да нападат, създавайки още няколко опасности в първите пет минути на "Паркен". Йоаким Меле и Даниел Вас изпробваха Куртоа в минутите след гола, но без успех.

В 10-ата минута мачът бе спрян, а всички на стадиона аплодираха Кристиан Ериксен. В един от секторите бе издигнат транспарант, който гласеше "Цяла Дания е с теб, Кристиан!".

Енергията и скоростта в играта на домакините бяха невероятни и те не спираха да пресират белгийците за абсолютно всяка топка. Противно на очакванията, в началния четвърт час всичко се случваше пред вратата на Куртоа, като Поулсен и Мартин Брайтауйт многократно бяха извеждани зад защитата на гостите с пасове от дълбочина и създаваха проблеми.

Белгия се отърси от видимия първоначален шок чак след 20-ата минута, когато футболистите на Роберто Мартинес най-сетне направиха няколко опита да атакуват, но всички те завършваха без особено голям успех.

Превъзходството на Дания бе толкова стряскащо, че едва след 30-ата минута гостите най-сетне успяха да се задържат за по-дълго време в половина на съперника и да забравят за убийствената преса, с която се бориха в първия половин час. Двете защитни линии на датския тим бяха подредени отлично и единствените шансове на Белгия бяха центрирания. В 35-ата минута поредната добра възможност бе на сметката на датския динамит - Микаел Дамсгор шутира по земя, но встрани от вратата. Шансовете се редяха един след друг, а поредният такъв бе за Брайутайт в последните секунди на първата част. Изстрелът му обаче се отби в защитник и съдията свири край - за радост на Белгия, която бе бледа сянка на себе си до момента за разлика от фантастичното представяне на домакините..

Треньорът на гостите Роберто Мартинес пусна в игра Кевин де Бройне на мястото на Дрис Мертенс. Халфът записва първи минути на Евро 2020, след като пропусна дебютния мач на своите заради контузия.

Датчаните обаче продължиха с абсолютно същите хъс и ентусиазъм, които показваха и преди почивката - атакуваха бързо и прецизно, а след това показваха отлична организация в дефанзивен план, с които затрудняваха максимално белгийците, но все пак се пречупиха в 54-ата минута.

Тогава Лукаку надбяга двама бранители в червено, върна топката към Де Бройне, а той асистира блестящо към останалия напълно сам пред вратарското поле Торган Азар - 1:1.

В минутите след гола датчаните изглеждаха разколебани, а Белгия направи още две смени - в игра се появиха Аксел Витцел и Еден Азар, за да бъде тежката артилерия пълна. Ентусиазмът на домакините видимо секна или поне не бе толкова голям, колкото през първото полувреме, а Белгия все по-често се задържаше в противниковата половина - нещо, което бе абсолютна рядкост преди почивката.

Обратът бе осъществен в 70-ата минута, когато Де Бройне добави и гол към асистенцията си. И този път всичко започна от Лукаку, който се пребори за дълга топка с двама защитници на гърба си, след това пренесе играта обратно пред наказателното поле, а там Еден Азар намери оставения сам Де Бройне, който вкара с шут по земя за 1:2.

Устремът на домакините окончателно секна, макар Брайтуайт да изпробва бдителността на Куртоа на два пъти, но без успех. Именно той бе най-близо до изравняване на резултата. В последните минути на двубоя Дания отново се хвърли напред, а центриране към Брайтуайт завърши с удар с глава, отбил се в сглобката на вратата.

На финалната права датчаните хвърлиха всичко напред, включително и Каспер Шмайхел, но безуспешно, като в последната минута Белгия имаше шанс да вкара и трети гол на опразнената врата, но не успя.

Последните мачове от тази фаза на двата тима са съответно срещу Русия за Дания и срещу Финландия за Белгия.