Италия победи с 3:0 Швейцария и е на осминафинал на Евро 2020 след изиграването само на два кръга от мачовете в група А. Два гола вкара Мануел Локатели, а в края Чиро Имобиле отбеляза за класиката, която е втора поред на първенството.

Преди дни в мача на откриването 0:3 в Рим отнесе и Турция.

Италианците отново играха вдъхновено в атака, с огромна амбиция на контраатака и като професори в отбрана, което пък най-малко трябва да ни изненадва.

Отборът на Роберто Манчини влезе в турнира малко встрани от прожекторите, осветили големите фаворити за титлата. Но след серия от 27 мача без загуба, продължила близо 3 години, ясно бе, че потенциалът в този тим е огромен. Сега вече говорим за 29 двубоя без поражение, а поредните победи са 10.

Италия тръгна отново с огромен хъс, както бе и срещу турците.

И бързо стигна до гол, но попадението на Джорджо Киелини в 18-ата минута бе отменено след намеса на системата ВАР. Ветеранът си бе помогнал с ръка в единоборството, преди да вкара отблизо. Това не бе краят на лошата вечер за опитния 35-годишен бранител на Ювентус, който излезе от игра в 25-ата минута с травма, заменен от Франческо Ачерби.

Само 60 секунди по-късно Италия поведе.

Доменико Берарди проби отдясно мощно и подаде супер пас на налитащия от втора линия халф Локатели, който лесно вкара пред опразнената врата.

Шах и мат! И то - организиран от двама съотборници в скромния Сасуоло, които играха страхотно и в първия мач срещу турците.

От този гол до края на първото полувреме италианците съвсем взеха контрола на мача, като гостите нямаха нито едно опасно положение.

Те се активизираха видимо в началото на второто полувреме, след като усетиха, че вървят към поражение след допуснатото 1:1 на старта срещу Уелс.

Удар на Цубер обаче бе единствената им сериозна опасност, като Донарума спаси с крак.

Локатели заби втория гол в 52-рата минута с шут от 25 метра с левачката, пратил топката в долния ъгъл. И това вече сякаш бе сигнал, че швейцарците слагат оръжие, а италианците и стадион "Олимпико" започват да се забавляват.

Голяма вечер за халфа на Сасуоло, който до днес имаше само едно попадение с екипа на "скуадра адзура". Ние го видяхме "от първия ред" - вкара го в София при 2:0 срещу България през март в световна квалификация.

Чиро Имобиле два пъти пропусна от чисти позиции да вкара третото попадение, но в края все пак си свърши работата - отбеляза с далечен шут в 89-ата минута и Рим съвсем се размечта.

Така мачът на италианците с Уелс в понеделник се превръща във финал за първото място в група А, като и реми стига на "адзурите". Те вече няма как да отпаднат с шестте им точки и със сигурност ще са в елиминациите, като въпросителната е дали ще са първи или втори.

С четири точки втори в групата е Уелс, който не може да е по-назад от третото място, а може и да е първи, ако бие Италия в Рим.

Швейцария има една точка, а Турция е с 0, като им предстои пряк мач в Баку.