Чехия е третият четвъртфиналист на Евро 2020. Това стана факт след звучният шамар, който чехите забиха на Нидерландия в осминафиналния мач помежду им, в който "лалетата" бяха считани за фаворит. Чешката селекция победи нидерландците с 2:0.

В четвъртфиналната фаза съперник на Чехия ще бъде Дания.

Страната достига до последните осем за първи път от 2012 година насам, след като на Евро 2016 отпадна още в груповата фаза. "Оранжевият" фойерверк пък угасна безславно още в първия елиминационен мач. Отборът на Франк де Бур не показа нищо от това, което игра в групите, когато демонстрира открит и резултатен футбол.

Показателно е това, че нидерландците не отправиха нито един точен удар по посока на чешката врата за повече от 90 минути футбол. Чехите стигат до четвъртфинал за четвърти път в историята си на самостоятелна държава - през 1996 те загубиха финала от Германия, през 2004 отстъпиха в полуфиналите на бъдещия шампион Гърция, а през 2012 загубиха от Португалия в четвъртфиналната фаза.

Началото пред пълните трибуни на "Пушкаш Арена" бе обещаващо. И двата тима си размениха по една опасна атака в първите две минути, а след това Нидерландия напълно очаквано пресира дълбоко съперника, спечели няколко корнера, но не стигна до нещо кой знае какво пред вратата на Вацлик.

Символичните домакините контролираха владението на топката и диктуваха темпото, като Дензел Дъмфрис имаше добър шанс, но не успя да стреля достатъчно силно към опразнената врата след десетина минути футбол. В продължение на двадесетина минути всичко се случваше в половината на чехите, които стигнаха до първата си ситуация след 21 минути - Петер Севчик центрира отдясно, а плонж на капитанът Томаш Соучек завърши с удар встрани от вратата.

Чехия се съвзе от първоначалния натиск и все по-често атакуваше, като в 28-ата минута Патрик Шик изпробва Стекеленбург с диагонален удар, който обаче бе лесна плячка след рикошет в крака на защитник.

До почивката двата отбора си размениха по една опасност - Антонин Барак стреля от 7-8 метра, но де Лихт осуети нещо по-сериозно с добър шпагат. После Дъмфрис проби по крайната линия, но бе затворен добре от чешкия страж Вацлик.

Най-добрият шанс за Нидерландия дойде в 52-ата минута, когато Дониел Мален се освободи от двама защитници в бяло, но се засуети в опит да преодолее вратаря, след като бе останал абсолютно сам срещу него.

В 54-ата минута Матайс де Лихт бе изгонен с директен червен картон след консултация с ВАР, а след това всичко тръгна в грешната посока за нидерландците. Защитникът игра с ръка, а повторенията показаха, че е последен в защитата и това доведе до строгото съдийско решение.

Това бе четвърти червен картон за нидерландски играч в историята на Европейските първенства. И четирите случая са били в мачове срещу Чехословакия и Чехия. Нито една друга държава няма повече червени картони на европейски финали.

Петнадесетина минути след изгонването Чехия нанесе първия от двата си удара. Центриране от корнер към далечната греда бе свалено отлично от Томаш Калас към Томаш Холеш, а той необезопокоявано, отново с глава, заби топката в мрежата пред погледите на трима нидерландски защитници за 1:0.

В 80-ата минута и Патрик Шик напомни за себе си, реализирайки четвъртия си гол на турнира. Нападателят завърши атака, започнала от чешкия вратар, преминала през целия терен и приключила с асистенция на Холеш към Шик - 2:0.