Чехия надигра Шотландия с 2:0 в Глазгоу насред "Хемпдън парк" и за пореден път доказа, че е съвсем друго животно, когато излезе на Европейско първенство.

В герой за гостите се превърна нападателят на Байер (Леверкузен) Патрик Шик, който вкара двете попадения, а едно от тях бе истински шедьовър. Шик прехвърли от центъра вратаря на домакините Дейвид Маршал и напомни за гола на Карeл Поборски от Евро 1996.

Така Чехия поведе група "D" заедно с Англия. "Трите лъва" сломиха Хърватия във вчерашния ден.

Чехите продължават да играят фантастично на тези първенства и да носят на феновете някои от най-запомнящите се моменти. Целият днешен мач ще остане в спомените, защото бе изключително атрактивен. Може да се конкурира със снощното шоу между Нидерландия и Украйна за мач на турнира до момента.

Победата за отбора на Ярослав Шилхави не дойде никак лесно въпреки наглед комфортния аванс. Головете паднаха в края на първото и началото на второто полувреме, но Шотландия направи куп пропуски и може да съжалява, че не зарадва феновете си по трибуните с по едно попадение. Заслужаваха го, но фантастичен мач изигра и вратарят Томас Вацлик, който спаси всичко.

Срещата започна с агресивна игра на шотландците, но началният домакинският натиск престоя само десетина минути на терена.

В 16-ата минута чешките футболисти показаха индивидуалната си класа и направиха хубава комбинация, която завърши с опасен удар на Патрик Шик. Последва класно спасяване от вратаря Дейвид Маршал. Шотландия отвърна с удар на Линдън Дайкс, който мина покрай вратата.

Последваха минути на надиграване в центъра терена, много високи топки и поредни отигравания на топката с глава.

В 32-ата минута Шотландия бе близо до попадението. След атака по десния фланг бе намерен непокрития Андрю Робъртсън, който опита да прати топката под гредата, но последва страхотно спасяване на Томас Вацлик.

В 42-ата минута Чехия удари. След центриране от корнер топката стигна до десния фланг. Дарида изведе Цоуфал, който веднага центрира и Патрик Шик намери топката с глава между двама съперници. Класно изпълнение на стрелеца от Байер Леверкузен.

Шотландците имаха своите шансове през тази първа част, но и срещнаха стабилна чешка отбрана. Много от ударите им бяха блокирани.

Чехия започна агресивно втората част и още в първата си атака бе близо до попадение. Дейвид Маршал трябваше на два пъти да се намесва. Вторият път много ключово при удар на Владимир Дарида.

Шотландия отвърна ударно - продължителна атака завърши с прецизен удар на Джак Хендри, който нацели горната греда. Мачът определено предлагаше шоу. То продължи с фантастична намеса на Вацлик, който бе излязъл напред и без малко не бе матиран от защитника си Томас Калас.

В 52-ата минута Патрик Шик избухна с изумителен гол! Бившият играч на Рома прехвърли вратаря Маршал по страхотен начин от много далечна дистанция. След това и Дарида бе близо с далечен изстрел. Чехия играеше фантастичен футбол.

Шотландците нямаше как да се предадат и за малко не върнаха един гол в 61-ата минута. Стюарт Армстронг бе на стрелкова позиция, но шутът му бе блокиран прекрасно от Калас. Последва и шанс за Дайкс, който бе спрян от вратаря. Твърде много пропуски за домакините.

В 66-ата минута Вацлик направи поредното си изключително спасяване при третия шанс на Дайкс. Вратарят показа супер рефлекс и изби топката с крак. Стражът на Севиля претендираше с Шик за играч на мача.

Шотландците продължиха да затягат обръча около противниковото наказателно поле, но множеството им удари или не намираха целта, или бяха блокирани от сърцатите бранители. В последната минута на редовното време резервата Михаел Кърменчик бе близо да вкара трети гол за Чехия, но Маршал този път се намеси вещо.

За чехите предстои мач с Хърватия на 18 юни, а в същия ден е британското дерби между Шотландия и Англия.