Украйна победи Северна Македония с 2:1 и пречупи мечтите на съседите ни на Евро 2020.

Двата тима загубиха първите си мачове в група "С" и поражение днес бе немислимо за амбициите им, като в крайна сметка фаворитът Украйна заслужено се поздрави с успех, който трябваше да дойде доста по-лесно и убедително.

Този успех прекъсна ужасната серия от шест поредни загуби на Европейски първенства, които Украйна натрупа при последните си две участия, както и преди няколко дни, когато отстъпиха с 2:3 от Нидерландия.

Атакуващото дуо Ярмоленко - Яремчук се оказа ключово за успеха, като подобно на мача в Амстердам преди дни, отбеляза и двата гола за украинците.

Всъщност двамата написаха история, защото до този момент на Европейско първенство нито едно дуо не бе вкарвало голове в два поредни мача. Те също така изравниха треньора си Андрий Шевченко, като подобно на него имат два гола на подобен форум.

Северма Македония от своя страна няма от какво да се срамува след този мач, след като игра храбро, най-вече през втората част и даде всичко от себе си да изравни. Очевидно бе обаче, че на съседите им липсва класа в ключовите моменти, но не и желание и самочувствие.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty images

Двубоят на "Арена Национала" в Букурещ бе изключително интересен и изпъстрен с много положения, но през първата му част всичко се случваше само и единствено пред вратата на северномакедонците.

Украйна тотално контролираше мача през тази първа част и се оттегли с напълно заслужен аванс от 2:0.

След няколко сериозни пропуска, логичното се случи в 29-ата минута. Украйна изпълни корнер, след който Олександър Каравайев технично отклони с пета към забравения Андирй Ярмоленко. За звездата на украинците не бе проблем да вкара от около метър разстояние.

Не бяха изминали и четири минути, когато Украйна нанесе своя втори удар, като замесени в ситуацията бяха двама атакуващи играчи на тима.

Андрий Ярмоленко по отличен начин изведе тарана Роман Яремчук, който останал сам срещу вратаря, технично пусна топката покрай него и удвои резултата.

За тези първи 45 минути единственото, което Северна Македония създаде дойде в самия край, когато Горан Пандев се измъкна от отбраната и вкара техничен гол, но се оказа, че опитният нападател е бил в засада и логично попадението не бе зачетено.

Общо взето след тази първа част не се виждаше как Северна Македония изобщо може да изкопчи нещо от мача.

През втората част обаче всичко се промени, а в основата на това бе пускането на нападателя Александър Трайковски и промяната на схемата на игра.

Играчите на Северна Македония станаха много по-атакуващи и агресивни, а това веднага доведе до няколко положения.

Украинският страж Георий Бушчан спаси два опасни удара на Адеми. В 55-ата минута македонците изпълниха бърз корнер, след който Барди стреля опасно, а изключителната поредна намеса на Бушчан прати топката в гредата.

Кълбото остана в игра, където хитрият Горан Пандев умело застана пред Каравайев и успя да си спечели дузпа.

Зад топката застана Ежджан Алиоски, чийто удар от бялата топка бе спасен, но левият флангови играч на Лийдс имаше късметът топката да се върне в него и да направи успешна добавка за 1:2.

Това определено разстрои играта на украинците, като в следващите около 10 минути Северна Македония натисна и нямаше да е изненада, ако изравни.

Тези атакуващи действия на съседите ни обаче отвориха много пространства в тяхната отбрана, като на няколко пъти Ярмоленко, Яремчук и Малиновски пропуснаха да решат всичко с трети гол.

И така се стигна до 83-ата минута, когато един пряк свободен удар за Украйна премина нормално и без драми, преди реферът да получи сигнал, че има нещо съмнително. Той прегледа ситауцията с ВАР и видя, че топката се отклонява от високо вдигнатата ръка на македонски бранител, което означаваше дузпа за Украйна.

Руслан Малиновски се нагърби със задачата да реши мача, но ударът му бе спасен от вратаря. Втора спасена дузпа в мача, но този път добавка нямаше и резултатът се запази непроменен.

Въпреки хаотичния финален натиск на макденците, промяна в резултата нямаше и Украйна заслужено спечели.

Така Украйна има три точки, колкото имат Нидерландия и Австрия преди мача помежду си по-късно тази вечер. Северна Македония пък е с две загуби и без точков актив.