Локомотив (Пловдив) победи ЦСКА с 0:0 в редовното време и 5:3 след изпълнение на дузпи и за втора поредна година спечели Купата на България.

Двата тима не успяха да си отбележат гол след 120 минути игра, като всичко трябваше да се решава след наказателни удари. При тях пловдивчани бяха безгрешни, с което успяха да защитят трофея си.

Решителният наказателен удар вкара Момчил Цветанов, който си осигури своя шести триумф в турнира с четири различни клуба. Големият грешник за ЦСКА пък бе Али Соу. Гамбийският нападател пропусна от бялата точка и за пореден път си навлече гнева на "червените" фенове.

Неговият удар бе спасен от Илко Пиргов, който се появи точно преди изпълнението на дузпите. Смел ход на треньора Бруно Акрапович, който се оказа решителен.

Така Локомотив се превърна в едва вторият тим извън София, който успява да защити трофея си. За последно това стори отборът на Литекс през 2008-а и 2009-а.

За ЦСКА това бе първи загубен финал от 15 години насам, а "червените" пропуснаха да спечелят първия си трофей от 2016-а насам, когато намиращият се по това време във "В" група тим на ЦСКА, спечели именно Купата на страната.

ГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК >>>

ЦСКА може да съжалява, че не реши всичко в игровото време, защото бе по-добрият тим, но не успя да реализира няколкото си опасни положения.

Снимка: Bulphoto

Въпреки горещото време в столицата, двата тима започнаха агресивно срещата и на доста високи обороти. Играчите влизаха здраво в единоборствата, като Локомотив бе тимът, залагащ на по-сериозна преса, докато ЦСКА изчакваше шансовете си на контраатака.

Именно тези контраатаки създадоха доста проблеми за отбраната на пловдивчани. На няколко пъти играчи в червено се измъкваха на скорост, но не успяваха да превърнат тези възможности в голови положения.

Такова обаче се откри пред Евандро в 17-ата минута, когато след дълъг пас на Рубен Пинто, бразилецът се оказа сам срещу вратаря на Локо, но от малък удар пробва да стреля с неудобния за позицията десен крак, което се оказа грешка.

ЦСКА имаше чудесен шанс и в края на полувремето, когато след центриране от корнер, капитанът Петър Занев с глава стреля в гърба на съотборника си Али Соу. Получилият се рикошет подлъга Мартин Луков, но стражът все пак се разтегна максимално и изби топката.

Въпреки опитите си за висока преса и голямата доза агресия, играчите на Локомотив така и не създадоха чиста ситуация за гол.

Пловдивчани отправиха само един удар, при това неточен. Те също така имаха и претенции за дузпа, когато Анте Аралица, оказал се между трима бранители в "червено", падна в наказателното поле. Хърватинът обаче се строполи твърде лесно, а Георги Кабаков бе категоричен, че нарушение няма.

Втората част на мача започна доста по-добре за Локомотив. Пловдивчани действаха значително по-атакуващо, макар това да не носеше голови опасности.

Сякаш по поръчка обаче, Сектор "Г" организира страхотно шоу с факли и димки в помощ на своите любимци.

Това доведе до прекъсване на играта за около 10 минути, а след него, ЦСКА тотално взе инициативата в мача. Енрике и Петър Занев отправиха набързо два опасни удара, за да дойде и най-чистото положение от началото на мача.

В 73-ата минута нелепа грешка в отбраната на Локомотив позволи на Иван Турицов да центрира, а Енрике опасно стреля с глава, но отново перфектният Мартин Луков се намеси решително.

Тези силни минути вдъхновиха ЦСКА и превъзходството на "червените" продължи. Локомотив бе принуден да се прибере дълбоко в половината си, а играчите в червени екипи атакуваха опасно, отправиха и няколко нелоши удара и центрирания, но без успех.

Видимо по-умореният тим на Локомотив отправи само един точен удар за всички 98 минути редовно време игра. При това той дойде след опит на Аралица да прехвърли вратаря от над 40 метра.

Пловдивчани така и не създадоха нищо опасно пред противниковата врата, докато ЦСКА е отборът, който трябва да съжалява, че се стигна до продължения.

В продълженията умората си каза думата и двата отбора бяха доста по-разпокъсани на терена, а играчите допускаха грешка след грешка. Въпреки това ЦСКА отново бе по-активният тим, но за тези допълнителни 30 минути, голова ситуацията така и не бе създадена.

Кристиян Малинов пък направи доста безумен фаул в 113-ата минута, който му осигури втори жълт картон и ЦСКА остана с 10 души на терена.

Това накара "червените" да се бранят, но и Локомотив не натисна съперника си.

Точно преди да се стигне до изпълнение на дузпи, Бруно Акрапович предприе интересен ход и замени вратарите си. Той извади брилянтния до този момент Мартин Луков и пусна в игра резервата Илко Пиргов.

Това се оказа решителен ход, защото Илко Пиргов спаси второто изпълнение на ЦСКА - това на Али Соу. Именно тази дупза се оказа решаваща, защото Локомотив не сбърка.

Пловдивчани бяха перфектни при наказателните удари и вкараха петте си изпълнения. ЦСКА вкара три от своите четири удара, а Али Соу за пореден път се оказа грешник за своя тим.

Решителната дузпа реализира Момчил Цветанов. Човекът, който с точния си наказателен удар успя да завоюва своята шеста Купа на България с четвърти различен тим.