Франция постигна трудна, но изключително ценна победа с 1:0 над Перу в мач от група "С" на Световното първенство в Русия.

Успехът осигури място на осминафиналите за "петлите", които оглавиха групата с 6 точки, докато отборът на Перу остана без шансове да продължи напред.

Двата тима си разделиха по едно полувреме, а разликата направи попадението на Килиан Мбапе, който с гола си в 34-та минута се превърна в най-младия френски голмайстор на Световно първенство.

Снимка: Getty images

В началните минути на двубоя Перу бе по-активният тим, като инките направиха няколко добри атаки по крилата, но така и не стигнаха до нищо по-сериозно пред вратата на Лорис.

Постепенно Франция заигра по-добре, а Гризман и Погба се отчетоха с неточни удари.

Първата добра възможност се откри пред Рафаел Варан, но френският бранител не успя да насочи топката след удар с глава.

Малко по-късно Антоан Гризман нанесе опасен удар, но перуанският вратар спаси с коляно.

Последваха няколко равностойни минути, а в 31-та Перу стигна до отлична възможност.

Капитанър Гереро се измъкна от Юмтити, оказа се сам срещу вратаря, но Юго Лорис успя да спаси удара му.

В ответната атака Мбапе бе изпуснат от отбраната на инките. Младият играч опита атрактивно изпълнение с гръб към вратата, но ударът му бе прекалено слаб.

Така дойде 34-та минута, когато шут на Оливие Жиру рикошира в крак на бранител, подлъга вратаря, а Килиан Мбапе притича и вкара в опразнената врата.

Последваха доста силни минути за французите, които до края на полувремето имаха тотално превъзходство, но не успяха да отбележат второ попадение. Най-близо да стори това бе Лука Ернандес, но ударът му бе спасен от вратаря.

Втората част започна по-добре за Перу. Южноамериканците можеха да изравнят в 50-та минута, но далечният удар на Педро Акино срещна гредата.

Перунаците продължаваха да са по-активният тим на терена, но единствените им възможности идваха след далечни удари, които за тяхно нещастие бяха неточни.

Тимът в бяло застраши френската врата на два пъти след корнер, но отново без резултат.

Единственото по-интересно положение за Франция през втората част се откри пред Пол Погба, но ударът му бе неточен. През втората част "петлите" така и не записаха точен удар.

Така след два мача, в които Франция не впечатли, тимът все пак успя да изпълни целта си и ще играе на осминафиналите. В последния мач от група "С" момчетата на Дидие Дешан се изправят срещу Дания, докато Перу излиза срещу Австралия.