Риад Марез размаха вълшебната си пръчка над мача Алжир - Нигерия и прати страната си в еуфория с последния удар. И на финал за Купата на Африка.

Гениалният халф на Манчестър Сити, който пише не първата си приказка във футбола (да не забравяме титлата с Лестър), вкара гола на победата в петата минута от добавеното време.

Алжирската суперзвезда и капитан заложи топката за пряк свободен удар малко пред дъгата на наказателното поле, леко вляво на вратаря - идеална позиция за левачката му. Стреля остро в ъгъла и 2:1! Веднага след това прозвуча и последния сигнал на полуфинала, а се чакаха вече продължения.

Алжир е на първи финал от 29 години, когато победи за титлата именно нигерийците. Това е и единствената титла на "пустинните лисици" на континента.

Те поведоха в полуфинала след автогол на Уилям Трост-Еконг, който вкара топката във вратата си след остро центриране отново на Марез. Алжир бе по-добър през целия мач и не се виждаше откъде ще дойде изравняване, докато реферът Баакари Гасама не взе тежко решение в 72-рата минута. Далечен удар попадна в ръката на защитника на Алжир Аиса Манди, но това не се видя в реално време, защото пред него нигериец се наведе рязко и "скри" ситуацията. Намесата на ВАР показа нарушението и - дузпа.

Одион Игало вкара четвъртия си гол на турнира и изглеждаше, че е пратил мача в продължения. Докато не дойде магическият момент на Марез.

На финала в петък Алжир чака Сенегал, който победи с 1:0 Тунис след продължения. И там имаше автогол - отбеляза си го Дилон Брон в 100-ата минута.

Сенегал само веднъж в историята си е бил на финал (2002 г.), но никога не е печелил титлата на Африка. В петък обаче тимът ще е без лидера на отбраната Калиду Кулибали, който получи жълт картон срещу Тунис и ще бъде наказан.