Германия някак оцеля и не отпадна от Мондиал 2018, след като обърна инфарктно Швеция от 0:1 до 2:1.

Драмата бе пълна, голът на победата дойде 15 секунди преди изтичането на петте минути добавено време, дадени от полския рефер Шимон Марчиняк. Тони Кроос завъртя топката от пряк свободен удар и даде успеха на немците в лудия мач.

Именно полякът обаче стана главен герой още в 12-ата минута, когато не посмя да отсъди очевидна дузпа за шведите при събарянето на откъсналия се Маркус Берг от Жером Боатенг.

Нарушението се видя ясно на повторенията, но не се разбра къде е ролята на т.нар. система VAR, която би следвало да отсъди в такава ситуация.

Като дребен детайл - за такъв фаул на последен в защитата, Боатенг трябваше вероятно и да бъде изгонен.

Снимки: Getty Images

Но за първи път тази вечер немците минаха между капките...

Швеция все пак поведе, когато Ола Тойвонен вкара страхотен гол, поемайки топката на гърди и прехвърляйки Мануел Нойер. В края на полувремето вратарят спаси Германия след удар с глава от няколко метра на капитана Андреас Гранквист.

При 0:1 след 45 минути, световният шампион стягаше куфарите. Играеше неубедително, както и преди няколко дни при 0:1 от Мексико.

След почивката Германия очаквано се вдигна и натисна. Изравни бързо - с голям късмет. Топката мина през гора от крака след центриране, за да удари в коляното Марко Ройс и да влезе в мрежата.

Нататък шведите се прибраха в черупката си и браниха ремито. Германия почти не стигна до положения, докато в 82-рата минута Боатенг най-накрая бе изгонен за втори жълт картон.

След това дойдоха най-добрите шансове... точно за десетте германци на терена.

Първо Бранд уцели гредата с мощен удар отдалеч, Марио Гомес изпусна с глава и изглеждаше, че този път късметът си е взел почивка от немския лагер.

След 4 минути и 45 секунди от добавените пет след 90-ата обаче, Кроос стреля по диагонала и вратарят на шведите Робин Олсен сбърка, допускайки топката във вратата.

Това означава, че преди третите мачове в групата, Мексико е с 6 точки, а немците и шведите имат по 3. Ако Бундестима победи с Южна Корея в последния двубой, вероятно ще се класира. При успех и на шведите обаче, три отбора стават с по 6 точки и ще се гледа брой на вкараните голове.

Сложни сметки, но значимата новина на вечерта е, че шампионът някак оцеля в луд мач.