След четири загубени финала, Локомотив (Пловдив) спечели Купата на България за първи път в историята си.

"Черно-белите" завоюваха трофея след изключително емоционална победа с 1:0 в безпрецедентния пловдивски финал срещу Ботев на стадион "Васил Левски".

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ПЛОВДИВСКИЯ ФИНАЛ>>>

Финалният мач за пореден път доказа, че е напълно непредвидим, тъй като "жълто-черните" бяха фаворит, но съперникът им изигра по-силен двубой и заслужено е победител.

Снимка: Bulphoto

В трета поредна година аутсайдерът на букмейкърите печели решителния мач. А той бе оцветен със страхотна атмосфера и над 20 000 фенове на двата отбора в центъра на столицата.

Победното попадение бе шедьовър!

Анте Аралица подаде към Ален Ожболт в 74-та минута, който технично с пета прати топката във вратата на Даниел Кайзер, за да прати в еуфория "черно-белите" фенове.

Сблъсъкът бе изгледан от президента Румен Радев, както и новоназначения национален селекционер Красимир Балъков.

В началото двете публики заедно оказаха почит на починалия наскоро Динко Дерменджиев, легенда на Ботев. Като цяло обстановката бе футболна, като за голям финал. Бе удоволствие да се гледат трибуните, бушуващи морета в черно-бяло и жълто-черно.

На терена не се получи спектакъл, но това е обяснимо с големия заряд на мача.

Първото полувреме бе скучновато и двата отбора подходиха предпазливо. Имаха своите ситуации, но те не бяха кой знае колко удобни за попадение.

Локомотив обаче сякаш влезе по-агресивно и амибицирано в сблъсъка и по-често поглеждаше към вратата на съперника.

Първата добра ситуация бе пред Ботев. Антонио Вутов с глава стреля силно, но топката мина над вратата. Локо отвърна с много добър шанс пред Ален Ожболт, който получи непосредствено пред вратаря сам, но се засуети и Кайзер му взе топката от краката.

В 41-та минута Анте Аралица би шут по диагонала, който не намери целта. По-добрата игра на Локо си личеше.

Втората част бе далеч по-интересна и в нея двата тима започнаха да залагат повече на атаката и да търсят гола. В 57-та минута шут на Ожболт рикошира коварно и Кайзер трябваше да се намесва, тъй като топката влизаше точно под гредата.

В 64-та минута Локо имаше нов добър шанс. След центриране от статично положение високият Стивън Езе стреля с глава, но последва нова добра намеса на Кайзер.

Ботев отвърна с опасен удар на Александър Тонев три минути по-късно, като топката се оплете във външната страна на мрежата.

Моментът за Локомотив обаче дойде в 74-та минута. След бърза атака топката се озова в Аралица на десния фланг и той центрира остро към Ожболт. Последният технично с пета прати топката във вратата, за да вкара един от най-красивите голове във финал за Купата на България. Той напомни попадението на Рабах Маджер от финала за Купата на европейските шампиони, донесло трофея на Порто срещу Байерн през 1987 г., останало в историята като символно за такъв удар с петичка.

Феновете на "железничарите" полудяха и някои от тях нахлуха на пистата, за да се радват с играчите. Отне 2-3 минути на полицията да ги върне в сектора им, но за щастие нямаше големи ексцесии.

След гола положенията пред двете врати станаха още повече. Феребери Доре отправи опасен удар с глава за Ботев, а след това Неделев стреля много добре от фаул, но не намери целта.

В 83-та минута Бирсент Карагерен можеше да реши всичко, но силният му удар по земя мина на сантиметри от гредата.

До края на мача Ботев натисна с всички сили, но "черно-бялата" защита се справи с набезите.

В края Локо удържа, празненствата за феновете му тепърва започват, а отборът отива и в Лига Европа.

Нещо, което големият градски съперник вече няма как да постигне този сезон.