Байерн е за шести път шампион на Европа след 1:0 на финала срещу Пари Сен Жермен в Лисабон.

Дългият сезон, продължил повече от 13 месеца, завършва подобаващо с коронация на отбора, който след рестарта е просто неудържим.

Да, този път Байерн не прегази протовника с разлика и резултатна игра, но изигра тактически безукорно финала. Имаше и малко късмет, след като отново, както и на полуфинала срещу Лион, съперникът имаше по-чистите положения да поведе при 0:0.

Кингсли Коман вкара единствения гол в 59-ата минута, за да потвърди едно от най-старите неписани правила във футбола.

А то е - бившите играчи сякаш са орисани да наказват предишните си отбори. Крилото е юноша на ПСЖ и си тръгна преди 6 години от родния Париж, за да мине през Ювентус и да се озове в Байерн.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ФИНАЛА В ГАЛЕРИЯТА>>>

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Първото полувреме бе равностойно, но чистите ситуации дойдоха за парижани - Неймар изпусна сам срещу Нойер, а Килиан Мбапе и Анхел ди Мария пропиляха направо златни шансове от съвсем близо, фронтално срещу вратата.

Байерн отвърна с две положения пред Роберт Левандовски - едното изработено след завъртане на нападателя и остър удар в гредата, а другото - с глава от трудна за стрелба позиция.

След паузата Байерн напълно контролираше мача с агресия, мощна преса и тактическа дисциплина, като постепенно стигна до гола си.

След него ПСЖ дълго не успяваше да реагира, а треньорът Томас Тухел странно не пусна на терена Мауро Икарди - деветка, привлечена за 60 милиона от Интер и знаеща как да вкарва голове.

Чак в 70-ата минута Маркиньос имаше положение, а малко след това Мбапе бе съборен в наказателното поле, но дузпа не последва. Така ситуациите с претенции станаха всъщност 1:1, защото преди почивката сходни искания имаше и от баварците, за евентуално нарушение срещу Коман. Пак спорно и пак подминато от рефера Орсато.

Байерн показа огромни запаси от енергия в края, докато съперникът сякаш свърши горивото. Не успя дори да стигне до натиск и завърши със сълзи първия в историята на клуба финал в Шампионската лига.

В добавеното време можеше да се стигне до драма, когато отлична атака на Мбапе все пак създаде опасност, но Чупо-Мотинг пропусна да бутне топката във вратата след тънкия пас пред Нойер.

11-ото участие в шампионски финал на Байерн донесе шеста корона на Европа.

От ерата на Бекенбауер през 70-те, тимът на Кан и Ефенберг в началото на новия век, този на Хицфелд с Мюлер, Робен и Рибери от 2013-а, когато бе последният триумф в турнира на баварците, до днес - традицията в шампионската надпревара е част от клуба.

Мюлер, между другото, пак бе на терена като лидер на "червените" и днес.

Трофеят идва след 11 победи в 11 мача през сезона в Шампионската лига - има ли по-убедително доказателство кой е заслужавал да вдигне купата с големите уши?

ПСЖ ще чака още за шанса да влезе в семейството на тимовете, които са печелили тази уникална и най-ценна от клубните купи.

А там има "тежка артилерия", част от която е и Байерн. С шест титли е още Ливърпул, седем има Милан, а с 13 е Реал. Това са четирите най-короновани "особи" на европейския футбол, от които Пари Сен Жермен все още е на една галактика разстояние.

След един милиард, налят в клуба за 8 години от катарските собственици, трофеят няма как да не е най-голямата и задължителна цел на този клуб.