Три огромни грешки в трите мача от Висшата лига в четвъртък разпалиха бунт срещу системата ВАР и нейното използване в Англия. Клубове и мениджъри поискаха преразглеждане на методиката след края на сезона.

Скандал стана на Астън Вила - Манчестър Юнайтед, където при 0:0 и равностойна игра дойде дузпа за гостите, която е меко казано дискусионна. По-скоро Бруно Фернандеш стъпи на крака на бранителя Есри Конса, но реферът Джон Мос посочи наказателен удар.

И ако той е възможно да се заблуди на терена, системата ВАР би следвало да види истината на повторенията. Но дузпата остана, Фернандеш вкара и Юнайтед спокойно спечели с 3:0.

"Това е позорно решение, тази дузпа е направо невероятна - не криеше възмущението си Дийн Смит, мениджърът на Вила. - Мога да разбера Мос да сбърка, но нали има ВАР?!"

Юнайтед, междувременно изравни рекорда за най-много отсъдени дузпи в един сезон в английския елит - 13. Победата праща тима на Оле Солскяр (58 т.) само на 1 точка от топ 4, където преследван е Лестър (59 т.).

Жозе Моуриньо също изригна, опитвайки да сдържи гнева си, след като Тотнъм не успя да бие Борнемут (0:0 навън). Още в 5-ата минута Хари Кейн бе изблъскан от играч на домакините при центриране, което можеше да достигне. Нарушението изглеждаше доста явно, но ВАР го подмина.

"Някои хора с власт не обичат да бъдат критикувани - кипеше вътрешно, оставайки спокоен външно Жозе. - Целият свят вероятно е единодушен какво решение трябваше да се вземе".

ВАР се намеси обаче в 90-ата минута, когато Калъм Уилсън от домакините прати топката в мрежата, само за да види гола отменен заради докосване на топката до ръката на съотборника му Джошуа Кинг.

По буквата на закона - правилно, защото всяка игра с ръка преди попадение го анулира. Но докосването бе толкова тънко, че не промени изобщо хода на топката...

И за десерт, оформяйки хеттрик. Карло Анчелоти не можеше да повярва, когато неговият Евертън бе наказан с дузпа в полза на гостуващия Саутхемптън при 0:0 в 25-ата минута. Джеймс-Уорд Праус се бутна в Андре Гомеш и това бе всичко друго, но не и нарушение на играча на домакините.

Въпреки това - дузпа, изпусната за щастие от същия Уорд Праус. Мачът завърши 1:1.

В студиото на BBC Дион Дъблин, Тим Кейхил и водещият Гари Линекер недоумяваха, анализирайки трите мача за деня. Темата основно бе една - ВАР и неговите намеси.

Висшата лига пусна официално изявление минути след края на последния двубой (Вила - Юнайтед) и потвърди три "големи грешки" на системата в двубоите.

Тоест - каза очевидното: Тотнъм е трябвало да получи дузпа, а Юнайтед и Саутхемптън -  не.