Преди 10, дори и 5 години, люксембургският футбол бе нарицателно за аматьорщина и доста слаби отбори, които трябва да бием с голям резултат.

Вчера обаче Люксембург продължи да пише футболната си история, след като шампионът Дюделанж постигна победа в групите на Лига Европа.

Ренесансът на местния футбол започна с няколко престижни резултата на националния тим, включително и равенство срещу България.

Продължи с миналогодишното класиране на Дюделанж за групите на Лига Европа, което изглеждаше нещо невероятно и немислимо.

Дюделанж обаче повтори постижението си, а вчера отпразнува и спечелени три точки в групите на Лига Европа.

Те дойдоха след уникална драма - 4:3 в Никозия срещу хегемона в кипърското първенство АПОЕЛ.

След 50 минути игра Дюделанж шокиращо водеше с 2:0. Головете вкараха Данел Синани и Антоан Берние.

Вторият гол сякаш събуди кипърците от летаргията и в рамките на 5 минути те стигнаха до пълен обрат.

На два пъти Андрия Павлович и веднъж Томас Де Винченти възстановиха логиката в Никозия.

Храбрите момчета от херцогството обаче не бяха казали последната си дума.

Доминик Шолц успя да изравни, а 10 минути преди края Данел Синани с втория си гол донесе историческия успех за Дюделанж.

Така докато родните тимове без шампиона Лудогорец изхвърчат от Европа още през август, люксембургския Дюделанж ще играе до Коледа, при това - както изглежда - с успех.