Ривер Плейт докосна чудото и обрат от 0:3 в полуфинала на Копа Либертадорес, който изглеждаше загубен без надежда. Аржентинският колос падна с тежкия резултат преди седмица от Палмейрас у дома, а тази нощ гостува в Бразилия и хвърли всичко от силите, за да не се предаде.

Ривер победи с 2:0 и изпусна още куп положения, удари греда, а три съдийски отсъждания след намеса на ВАР отидоха все срещу нещо. Бяха изключително тънки и дискусионни, но в никакъв случай не грешни. Просто късметът обърна гръб на "милионерите" от Буенос Айрес, които тотално надиграха съперника в търсене на чудото.

Палмейрас получи първото положение в срещата и още в 10-ата минута трябваше да поведе, но нервите на Рони не издържаха сам срещу вратаря Франко Армани, който легна в краката му и отне топката. Нататък играха само гостите, а домакините нямаха друго положение, отправяйки само един удар за 90 минути в рамката на вратата на Армани. Ривер завърши с потресаващата статистика от 20 шута, 12 от тях - точни. Топката срещна гредата, мина няколко пъти инфарктно близо, бе изчистена и веднъж от голлинията. Но (признато) влезе в мрежата само два пъти.

Парагвайският бранител Роберт Рохас прати снаряд с глава за 0:1 в 29-ата минута, а в последните секунди на първото полувреме най-добрият в мача Рафа Сантос Боре удвои отблизо. Ривер водеше с 2:0 на полувремето, а след паузата тръгна напред с всички сили, притискайки Палмейрас изцяло в полето му.

Статистиките са показателни - 1:10 корнера, 29:71 процентно владеене на топката. Ривер бе близо до удвояване на старта на втората част, но Боре пропусна. После дойде и най-спорният момент в мача. В 58-ата минута Гонсало Монтиел вкара красиво за 0:3 и мачът стана напълно неуправляем - равенство в двата двубоя и още повече от половин час!

Но след няколко минути чудене, гледане на ВАР, консултации и напрежение, попадението бе отменено. На пръв поглед - безумно решение, всичко изглеждаше редовно. Но след сигурно 20-ото преглеждане на ситуацията, намериха засада секунди по-рано, преди разиграването, довело до головия удар. Боре бе зад защитата, но топката стигна до него по куриозен начин - защитник опита да изчисти и я ритна в петата на играч на Ривер. По буквата на закона това е пас, тоест - засада.

Спорно е остава дали положение, дошло десетина секунди преди центрирането и удара на Монтиел, трябваше изобщо да бъде разглеждано като част от головата ситуация.

Импулсът на гостите леко спадна от разочарованието, но след 70-ата минута те отново натиснаха с всички сили. Последва серия от удари и спасявания, греда на Боре, изчиствания от самата линия пред мрежата... 17 минути преди края Рохас бе изгонен за втори жълт картон и Ривер остана с 10 души. Но натискът се усили дори с човек по-малко.

А в 78-ата минута - нов ключов момент. Реферът от Уругвай Естебан Остоич даде дузпа след нарушение срещу Матиас Суарес и Монтиел взе топката, за да изравни общия резултат с трети гол. Но минаха близо две минути на спорове, в които съдията чакаше с пръст в ухото съветите на хората от стаята за ВАР. Те му казаха пак да иде да гледа и той видя - симулация на играча на Ривер. Пак много тънка ситуация, но правилно отсъдена.

В добавеното време, определено като 9 минути, но играно близо 12, дойде и третият момент на намеса на ВАР. Боре сложи тялото си пред защитник и бе избутан в гръб - твърде спорно бе дали това е нарушение, но арбитрите в стаята за видеото сериозно разглеждаха възможността за дузпа. И явно се канеха да я отсъдят, но... повторенията показаха засада, отново секунди по-рано.

Още по-тънко бе, че не стана ясно дали топката не бе пратена от защитник на Палмейрас, пак настанаха спорове, драма и страсти, каквито футболът в Южна Америка единствен е способен да генерира. Куриозно - вероятно и трите ситуации бяха отсъдени правилно, макар и спорно. Но без ВАР, поне две от тях щяха да завършат с друг изход, в полза на гостите.

Палмейрас някак устоя на напора и е на финал след победа в общия резултат с 3:2. Двата отбора рухнаха по терена след края на този инфарктен трилър. Плачеха всички - едните от разочарование, другите - от облекчение.

Това ще е първа поява на мача за трофея за "зелените" от 20 години. Тогава купата отиде в Бока Хуниорс и Палмейрас плака. Но 12 месеца по-рано тимът спечели и единствения си трофей в турнира, а в състава и в двата сезона е Тиаго Силва, играл у нас за Литекс и ЦСКА, притежаващ и български паспорт.

Тази нощ е реваншът от втория полуфинален дуел, където Сантос приема Бока Хуниорс след 0:0 в първия мач. Финалът е в нощта на 30 срещу 31 януари, в един мач.