Интер потъна в спомени за двете гостувания на отбора в България в историята само часове, преди настоящият състав на "синьо-черните" да излезе у нас за двубоя си с Лудогорец.

Мачът е довечера от 19,55 ч в Разград (по БНТ 1), а сцената - 1/16-финал в Лига Европа.

Далеч по-висока и славна бе тази от 26 април 1967 г., когато близо 70 000 зрители са изпълнили стадион "Васил Левски" почти от обяд за най-големия клубен мач, игран до този момент у нас.

Това е полуфинал в Купата на европейските шампиони. Домакинът е ЦСКА, а гостът - Интер.

Сайтът на италианския гранд се върна назад във времето, като техният репортаж за събитията от пролетта на 1967-ма е любопитен.

"Първата в историята среща на Интер с Лудогорец ще се състои днес в град, който има около 50 000 жители - пише страницата на Интер. - Историята на нашия клуб в България обаче е стара, имаме два мача там и сме записали две равенства."

Куриозно, жителите на Разград са по-малко от публиката на споменатия голям мач ЦСКА - Интер. Неговата предистория е, че 7 дни по-рано двата отбора са направили 1:1 в Милано, като Никола Цанев е вкарал фамозен гол, впечатлил дори италианските медии. И не е само това - българите играят повече от час с 10 души след спорен червен картон рано-рано за Райков.

Реваншът се очаква с огромен интерес, защото Интер в онзи момент е отбор-страшилище, подвижна крепост и е спечелил в предишните три години два пъти Купата на шампионите. В София обаче го чакат тежки минути.

"В много трудно първо полувреме, нашите се разминават с уплаха в няколко ситуации - пише сайтът на клуба. - Цанев удря греда. После негов го е отменен. Но, както и в първия мач, Факети нанася удара. Капитанът бележи след корнер и Интер повежда в началото на второто полувреме, точно както се е случило на "Сан Сиро". Радлев изравнява и пак идват тежки минути..."

Любопитна е историята на отменения гол на Цанев. Той вкарва отново от пряк свободен удар, но докато стадионът дивее в радост, реферът от Испания вдига ръка и показва, че е отсъдил непряк удар. Така вместо ЦСКА да води още в 22-рата минута, Интер се оттегля на полувремето при 0:0, а после нанася своя удар.

По онова време продължения няма. След второто 1:1, нещата се решават от трети мач. ЦСКА отпада с 0:1 в Болоня, където се играе решаващата среща.

И днес има много теории защо и как се е стигнало до решение третият мач да не е на неутрален терен, а в Италия. Фактите са, че българският шампион остава съвсем близо, но извън исторически финал за европейската корона. Капелини вкарва гола, който изхвърля армейците в третата среща.

На финала Селтик бие Интер в Лисабон и вдига трофея.

Другото гостуване на Интер у нас е 7 години по-късно, вече в турнира за Купата на УЕФА, в 1/16-финал. Тогава домакин е Етър, а във Велико Търново срещата завършва 0:0.

Пред 27 хиляди зрители на "Ивайло" битката е голяма, а гостите са в звезден състав - Сандро Мацола е капитан, на терена са още Факети, Ориали, Бертини, Бонинсеня... Цели петима интеристи от този състав играят месеци по-късно на Мондиал 1974 за "скуадра адзура". И въпреки това в Търново те са надиграни, като два пъти гредите ги спасяват от поражение. Но си тръгват доволни с 0:0.

Мацола извежда Интер на стадион "Ивайло", 1974 г.

Дори сайтът на Интер днес отбелязва, че "резултатът е бил добър с оглед на играта" в първия мач. В реванша на "Сан Сиро" Ориали открива, а после легендарният Бонинсеня бележи два пъти - 3:0.

Не се минава и без скандали - дузпа за домакините предизвиква гнева на българския тим, а Стефан Грозданов и Стоян Коцев са изгонени и Етър доиграва двубоя с 9 души. Явно на българстите тимове не им върви да завършат с 11 играчи на този стадион срещу този съперник...

Треньор на Интер по това време вече е испанският магьосник Луис Суарес, който 7 години по-рано е на терена като диригент на състава, елиминирал ЦСКА.