Родният футбол се готви за доста натоварен и исторически четвъртък, в който четири наши тима ще изиграят европейските си двубои в рамките на няколко часа.

Левски и ЦСКА прескочиха първия кръг на Лига Европа, справяйки се със съпротивата на словашкия Ружомберок и черногорския Титоград.

Там вече ги очакваше ностиелят на Купата Локомотив (Пловдив), който пропуска първи рунд. Във втория кръг на Лига Европа ще участва и Лудогорец, макар шампионите да не се много щастливи от този факт - там са, защото отпаднаха от Шампионска лига.

На фона на родните европейски издънки в последното десетилетие, си е цяло чудо, че имаме 4 тима в една и съща фаза, при това не началната.

А защо е исторически идният 25- юли?

Отборите са в един и същи турнир, което означава, че мачовете им са в един и същи ден.

Маратонът в четвъртък ще започне с Левски, който от 18:30 часа българско време гостува на кипърския АЕК Ларнака.

Малко след края на този двубой, от 20:30 часа в София, другият роден гранд - ЦСКА, ще посрещне хърватския Осиек на стадион "Българска армия".

Снимка: Bulphoto

Със същия начален час предстои историческо събитие (може би) за "черно-бялата" част на Пловдив. Локомотив ще изиграе първия си европейски мач на "Лаута", където гостува словашкият Спартак (Търнава). Окончателното решение дали мачът да е в Пловдив ще бъде взето от УЕФА утре, защото стадион "Лаута" имаше да изпълни доста условия, за да получи лиценз.

Никога в историята си Локо не е играл на своя стадион европейски двубой. Използвал е ст. "Пловдив" (някога "9 септември"), както и арената в Бургас, в Ловеч, и Националния стадион "Васил Левски".

Ако "Лаута" не получи лиценз, то мачът срещу Спартак (Търнава) ще бъде изигран в Стара Загора. Няма как да е в София, защото по това време там играе ЦСКА, при това на метри от "Васил Левски".

Вариантът да бъде преместен за друг ден изглежда безумен вече, защото до сблъсъка остава по-малко от седмица, а все пак гостите от Търнава трябва да планират своето пътуване и престой.

Когато мачовете на ЦСКА и Локомотив приключат, в далечна Исландия от 22:00 наше време, шампионът Лудогорец ще гостува на Валур.

Може би едиственият двубой от четирите, в който родният тим е категоричен фаворит.

Реваншите отново ще са в един ден - на 1 август, като часовете още не са уточнени. Левски и Лудогорец тогава ще са у дома, а ЦСКА и Локо ще гостуват.

Снимка: БТА

За последно, и единствен случай за новия век, подобно нещо се случи преди 14 години, на 15 и 29 септември 2005-а.

Тогава, в плейофния кръг за влизане в групите на Купата на УЕФА, футболното шоу в реваншите започна в късния следобед с паметна победа на ЦСКА над Байер (Леверкузен) - 1:0. Действащият шампион бе спечелил мача в Германия със същия резултат, а две седмици по-рано негова жертва бе и Ливърпул на 'Анфийлд" (но не и елиминиране в Шампионската лига).

Малко по-късно в Бургас започна мач между Локомотив и Болтън, който пловдивчани загубиха с 1:2. За съжаление това бе и резултатът от мача в Англия, което изхвърли "смърфовете" (2:4 общ резултат).

След края на тези мачове, Левски играеше на "Герена" срещу Оксер и победи с 1:0. Това бе достатъчно на 'сините", след загубата с 1:2 във Франция с безценния гол на чужд терен, вкаран от Седрик Бардон.

Последен бе редът на Литекс, който победи с 1:0 Генк на белгийска земя и след 2:2 в Ловеч, също ликуваше.

Така Левски, ЦСКА и Литекс се класираха за групите на УЕФА, "сини" и "оранжеви" дорив успяха да ги прескочат, в най-успешната година за клубния ни футбол през този век.

Това бе последният ден, в който накуп имахме четири европейски мача с български отбори в тях. Сега се задават нови два.

Снимка: Youtube

Силно се надяваме на ново силно участие и страхотни емоции с четирите ни евроучастници, които да ни предоставят един страхтоен футболен маратон в четвъртък.