Ливърпул и феновете на 19-кратния шампион на Англия изживяха една от най-паметните вечери в своята славна история.

Техният любим клуб разби и направо унижи вечния враг Манчестър Юнайтед, побеждавайки го с 5:0 насред "Олд Трафорд".

Момчетата на Юрген Клуб буквално разпиляха "червените дяволи" с пет гола за 50 минути, като пренаписаха историята на това дерби, а освен това задълбочиха кризата в Юнайтед и може би предрешиха съдбата на треньора Оле Гунар Солскяр.

Победата с 5:0 е най-убедителната за Ливърпул насред "Олд Трафорд", като в дългата история на този сблъсък, мърсисайдци само веднъж вкараха толкова попадения в дома на големия съперник.

Това се случи през далечната 1936-а, когато обаче Ливърпул спечели с по-малка разлика - 5:2.

За последно Ливърпул спечели с подобен голям резултат срещу Юнайтед през 1925-а, отново с 5:0. А на ниво английски елит именно тези два сблъсъка са най-категоричните в полза на мърсисайдци.

А днес освен страхотните изяви на нападателият на гостите, най-вече в лицето на Мохамед Салах, видяхме и ужасяващи неща в отбрана от Манчестър Юнайтед.

Хората в задни позиции за "червените дяволи" изглеждаха сякаш случайно попаднали на терена, а дори и звездата на тима Кристиано Роналдо гледаше невярвайки на случващото се.

Още преди да са изтекли пет минути незнайно как трима играчи на Ливърпул се озоваха срещу един бранител на Юнайтед. Мохамед Салах изведе Наби Кейта и резултатът бе открит.

Малко по-късно Люк Шоу и Хари Магуайър отново действаха нелепо, като при една наглед лесна ситуация се сблъскаха, а това подари топката на Тренд Александър-Арнолд, който с хубаво центриране предостави топката на Диого Жота за 2:0.

Терорът продължи с пълна сила в края на полувремето, когато Наби Кейта отправи успоредно на голлинията центриране, което Мохамед Салах превърна в гол за 3:0.

Снимка: Getty images

А с последната атака за първата част, Салах направи нещата за Юнайтед трагични с четвърти гол.

Той бе оставен непокрит в наказателното поле, като с удар в близкия ъгъл вкара втория си гол.

Шоуто на Салах и компания продължи в началото на втората част. Египтянинът, който може би е играчът в най-добра форма в целия свят, бе изведен сам срещу вратаря и оформи своя хеттрик, както и крайното 5:0.

До края имаше твърде много време, а феновете на Юнайтед очевидно се опасяваха от много по-тежък резултат. Още повече, че в 60-ата минута влезлият на почивката Пол Погба направи брутално влизане в краката на Кейта, което му донесе директен червен картон.

Но тази ситауция сякаш имаше обратния ефект за мача. Хиляди фенове на Юнайтед вече напуснаха своите места, но темпото на мача спадна драстично, а нов гол така и не падна.

Историческият успех прати Ливърпул на второто място, на точка зад лидера Челси.

Манчестър Юнайтед пък няма право да мисли за титла. "Червените дяволи" са седми, на осем точки зад лидера, а в следващите дни тема №1 ще бъде бъдещето на треньора Оле Гунар Солскяр.