Вчерашният ден на Евро 2020 безспорно бе най-вълнуващият от началото на първенството, но някои биха казали, че бе най-интересният изобщо.

И, честно казано, има аргументите да го направи.

Гледахме два изумителни мача, в които паднаха общо 14 гола. Испания надви Хърватия с 5:3 след продължения, а Франция и Швейцария завършиха при 3:3 и дузпите бяха възможно най-вълнуващият епилог на това шоу.

14-те попадения са абсолютен рекорд в историята що се отнася за ден на елиминации на европейските шампиони.

Миналата сряда паднаха 18 гола за ден на първенството, но те се разпределиха в общо четири мача от "групата на смъртта" и тази на Испания.

Иначе за елиминационен ден конкуренция на вчерашния прави само този на първото европейско първенство през 1960-а. Тогава в рамките на 6 юли Югославия победи Франция с 5:4, а СССР отстрани Чехословакия след 3:0. Головете бяха общо 12.

Мачът между Франция и Югославия (4:5) остава най-резултатният елиминационен в историята. Следва вчерашният мач на Испания и Хърватия (5:3), а третото място е за Нидерландия - Югославия през 2000 г. (6:1).

Четвърто място делят Швейцария - Франция от вчера (3:3), Югославия-Западна Германия (2:4) и Германия-Гърция (4:2)

Никой друг ден на елиминации не доближава вчерашния по резултатност, а що се отнася до емоция - още по-малко.

Мачът между Швейцария и Франция бе най-вълнуващият на първенството. Абсолютният фаворит на букмейкърите и анализаторите отпадна след аванс от 3:1 десет минути преди края на редовното време. Преди това пък феновете гледаха осем гола от класна Испания и непримирима Хърватия. Общо над 240 минути футбол за деня.