Манчестър Сити направи колосална крачка към четвъртата си поредна шампионска титла в Англия.

"Гражданите" успяха да спечелят 3 точки при визитата си на Тотнъм в спиращ дъха мач, който в крайна сметка завърши 2:0 за гостите с попадения на Ерлинг Холанд. Така на практика тимът на Гуардиола се изкачи на върха в класирането и е само на една победа от футболната корона на Острова.

За "шпорите" пък остана радостта, че най-потърпевш от този резултат е градският им исторически съперник Арсенал, който почти сигурно се разминава с титлата. В последния кръг, който е в неделя от 18 часа, Манчестър приема Уест Хем и се готви за празненства, а преследвачът Арсенал също е домакин - на Евертън, и ще чака грешна стъпка от лидера.

Иначе мачът между Тотнъм и Сити можеше и да има съвсем различен развой. През първата част домакините бяха по-добрият отбор на терена, но не успяха да стигнат до попадение.

Getty Images

А втората част започна чудесно за Сити, който поведе с гол на оставения непокрит Ерлинг Холанд.

След час игра титулярният вратар на шампионите Едерсон получи тежък удар в главата и въпреки че искаше да продължи играта, Гуардиола го замени.

Бесният бразилец прие много тежко това решение и демонстративно изрита едно шише, а след това и седалка.

По ирония на съдбата обаче именно влезлият на негово място Ортега се превърна в герой за манчестърци, след като в края спаси удар на излезлия сам срещу него Хюн Мин Сон. В заключителните минути пък реферът даде дузпа за Сити, Холанд бе безгрешен и сложи точка на спора.

А в продължението на двубоя феновете на Тотнъм, вместо да страдат, че тимът им загуби шансове за място в Шампионската лига, бурно започнаха да се радват и да пеят. Причината е ясна - с този резултат омразният им Арсенал е на крачка от нулев сезон...