Бразилия изстрада девети триумф на Копа Америка след 3:1 в напрегнат финал с Перу. Мачът показа всичко, което прави футбола в този регион нещо повече от игра.

Атмосфера като за карнавал на "Маракана", красиви моменти, много нерви и удари на и отвъд ръба на позволеното, картони, сълзи и танци на победата. В този финал наистина имаше всичко.

Селесао вдига трофея след 12 години пауза, а Перу ще продължи да го чака, както е от 1975-а. Бразилия печели първа купа изобщо от 2013-а, когато взе тази на Конфедерациите, пак на този терен.

Куриозно, отборът в златисто и зелено не бе играл на свещената трева на "Маракана" именно от победата над Испания с 3:0 на финала на онзи турнир (1 юли 2013 г.).

Шест години и шест дни по-късно, бразилците за първи път отново имаха мач в своя духовен дом, и пак вдигат трофей.

Със само двама от състава от 2013-а (Дани Алвеш и Тиаго Силва), домакините стартираха с огромна енергия и търсиха ранен гол срещу Перу.

В 15-ата минута той дойде - Габрил Жезус направи фиеста вдясно на атаката и центрира на крака на Евертон, който откри - 1:0.

Последваха минути, в които Бразилия показа страст и дух, но перуанците също играха силен футбол. Не стигаха обаче до чисти положения, чак до 44-ата минута.

Тогава тяхна великолепна атака от дясно доведе до игра с ръка на Тиаго Силва в наказателното поле и - дузпа. И ВАР доказа, че нарушение има.

Пауло Гереро застана зад топката и не сбърка.

Той е легенда, наистина. На 35 години, перуанският капитан вкара 14-ия си гол на петия турнир Копа Америка, на който играе.

Гереро стана №3 в историята по попадения в надпреварата, като само Норберто Мендес (Аржентина) и Зизиньо (Бразилия) - по 17, и Лоло Фернандес (Перу) и Северино Варела (Уругвай) - по 15, имат повече.

Не бе писано обаче перуанският идол да стане шампион и този път. Добави сребро към двата бронза.

Бразилия бе в шок от такъв епилог на тази част, която сякаш отиваше към 1:1.

Но Роберто Фирмино, който е вероятно най-отдаденият на отбора си и опериран от всякакъв егоизъм нападател, отне топката с грандиозен за атакуващ футболист шпагат от перуански халф. И с това сложи началото на голова атака.

Правил го е десетки пъти в Ливърпул, сега го направи за Бразилия. Артур пое, подаде на освободилия се Жезус и перуанците бяха матирани - 2:1, в третата минута на добавеното време преди почивката.

Страшен удар беше за смелите момчета в бяло с червена ивица на екипа, а Гереро едва не се разплака на терена заради нелепо допуснатия късен гол.

Второто полувреме започна нервно, Бразилия натисна стръвно в търсене на трети гол, но Фирмино и Фелипе Коутиньо пропуснаха.

Перу отвърна с някакъв опит за натиск в средата на тази част, но положенията пред вратаря Алисон липсваха.

Той направи пореден силен мач, като ударът от дузпа на Гереро бе първи гол във вратата му на турнира, както и от над 10 часа футбол с екипа на Бразилия!

В 70-ата минута, след като няколко пъти бе фаулиран грубо, Жезус посегна в единоборство за високо топка, за да получи доста пресилен втори жълт картон.

Домакините останаха с 10 души, "Маракана" притихна, а нападателят на Манчестър Сити се разплака, разгневи се и опита да събори будката за гледане на видеоповторения на рефера край тъчлинията. Разочарованието на младия играч бе обяснимо, той бе най-добър в мача до този момент, а решението бе доста спорно.

На терена Бразилия се окопа, здраво стъпи в центъра и в своята половина и не позволи на Перу да доближи изравняване. Резервата Ричарлисон вкара от дузпа, втора в мача, и доста спорна.

Тя дойде в 90-ата минута.

И така с 3:1, след две дузпи, 4 гола, 7 жълти и 1 червен картон, Бразилия е шампион на Южна Америка за девети път.

Напред във вечната класация остава Уругвай с 15, а Аржентина има 14 триумфа.

Селекционерът Тите бе подхвърлян във въздуха след края, а той се гордее с уникална статистика.

В 42 мача, треньорът е загубил два пъти - от Белгия на четвъртфинал на Мондиал 2018 и от Аржентина в контрола. Тите за първи път изведе Бразилия за мач на "Маракана". И го завърши с купа.

За играч №1 на турнира бе избран капитанът на шампионите Дани Алвеш, който бе особено впечатляващ на полуфинала срещу Аржентина, и на финала.

Карнавалът в Рио тепърва започва.

И ще бъде дълъг и шумен, бъдете сигурни. Така е винаги, когато Бразилия спечели трофей.