Футболът предупреждава за огромна икономическа криза, която може да доведе до фалити.

Това е пряк ефект от пандемията и затварянето на стадиони, което като домино срина приходите на някои от най-големите, средните и особено на малките клубове на Европа.

Най-много страдат тези, които нямат глобална фанбаза, спонсори и оборот от милиарди, а разчитат основно на запалянковците на локално ниво и тези, които са на трибуните.

Но каква криза...

Само за последния месец, в който е отворен най-странният трансферен прозорец в историята, само в петте топ първеннства на континента са похарчени 2.8 милиарда евро. При очаквани още поне 4-5 едри сделки до затварянето на пазара на 5 октомври, 3-те милиарда като нищо ще бъдат минати.

Снимка: AP/БТА

Над 1.2 милиарда евро дадоха само в английската Висша лига, като Челси води в класацията.

След два прозореца, в които бе наказан и не можеше да привлича играчи, лондонският клуб пръсна към 250 милиона евро за петима футболисти - Кай Хаверц, Тимо Вернер, Едуард Менди, Хаким Зиех и Бен Чилуел.

Втори е Сити, който даде 140 милиона за Феран Торес, Рубен Диас и Нейтън Аке. Но не е приключил със селекцията.

Шампионът Ливърпул даде 88 милиона евро за трима - Костас Цимикас, Тиаго Алкантара и Диого Жота.

Никоя друга от топ лигите не мина милиард за трансфери, поне до момента. В испанската Примера са дадени 690 милиона евро, а в Италия клубовете са изхарчили 735 милиона евро.

Това е почти наполовина по-малко от разхищението във Висшата лига, но пак... Каква ти криза? Средно са си по 30-40 милиона на отбор. В Серия А топ сделката е на Наполи за Виктор Осимен - 80 милиона евро от Лил в Наполи.

И все пак, някакъв спад има. През миналото лято, в нормален и незасегнат от пандемията трансферен прозорец, петте топ първенства стигнаха прага на 5-те милиарда. Сега ще се ограничат с около 3...

Клубове като Реал, Байерн и Ювентус почти не посегнаха към касата с парите, което може би все пак е знак за това, че икономическият ефект се усеща дори при тях.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos