Когато и да си спомним за Йохан Кройф - един от най-проницателните и мъдри футболни хора, все ще е късно. Той остави не следа, а магистрала в играта, която се развива непрекъснато и благодарение на неговите гениални възгледи за нея.

Огледайте се днес из имената на водещите треньори в света:

Хосеп Гуардиола, вероятно на върха на пирамидата, шампион на Англия с "Манчестър Сити", преди това с "Байерн" и "Барса" постигнал всичко.

Ернесто Валверде и Луис Енрике, настоящият и бившият треньори на "Барселона".

Роналд Куман, водил "Аякс", "Фейенорд", "Саутхемптън" и "Евертън", сега начело на националния отбор на Холандия.

Хулен Лопетеги, постигнал невероятни успехи с юноши и младежи на Испания, сега селекционер на първия отбор.

Само тези стигат, но да десетки.

Като треньор на "Барселона", където наложи философията си и превърна клуба в гранд. Снимка Getty Images

Снимка: Getty Images

Ученици на Кройф. Самите те се определят като такива.

Кройф подритваше топката край стария стадион на "Аякс", за да бъде взет да помага по подръжката на терена, а после - и в юношеския тим. Стана лидер на един от най-великите отбори в историята, променил футбола в края на 60-те и началото на 70-те години.

ЦСКА - "Аякс", 1972 г. Димитър Пенев и Кройф преди мача, завършил 1:3 за холандците. Снимка ИВАН ГРИГОРОВ

Снимка: Иван Григоров

"Аякс" спечели три пъти Купата на европейските шампиони, сътвори легендата за Тоталния футбол. В сърцето на това бе Кройф. Той дойде два пъти в София с клубния си отбор през 70-те години, като веднъж с "Аякс" победи ЦСКА с 3:1, но бе сменен заради контузия. С "Барселона" загуби с 4:5 от "Левски", но продължи напред в общия резултат.

"Левски" - "Барселона", 1976 г. Кройф и Кирил Ивков. Снимка ИВАН ГРИГОРОВ

Снимка: Иван Григоров

В мача с ЦСКА, предходил великото елиминиране от армейците година по-късно, Кройф падна с травма до тъчлинията и лекарят на холандския тим събу чорапа му.

Изумително - глезенът му бе тънък като на балетист, а не здрав като на футболист! Точно така и играеше - все едно някакво изкуство, балет, фигурно пързаляне с бутонки на трева... както искате го наречете.

Контузеният Кройф след малко ще бъде сменен в мача срещу ЦСКА. Снимка ИВАН ГРИГОРОВ

Снимка: Иван Григоров

Футболната кариера приключи, но дойде ред на треньора и визионер Кройф, който прекрои тотално "Барселона" и го превърна в гранд.

Изгради академията, измисли стратегията, научи треньорите да учат играчите на всички възрасти. Кройфизъм е термин, който влезе в Оксфордския речник на английския език, в глава "футбол".

Не е измислен случайно и не за всеки има измислен такъв. Нещо като сектантско движение, като някакво братство, почитащо идеите и визията на лидера си.

Кройф дойде в София и като треньор - водеше "Барса" срещу ЦСКА през 1989 г. в турнира за КНК. Снимка ИВАН ГРИГОРОВ

Снимка: Иван Григоров

"Мислех си, че разбирам от футбол - каза Пеп Гуардиола при представянето на последната автобиография на Кройф, посмъртно. - До момента, в който срещнах Йохан.

След това разбираш, че това е нов свят. Други треньори казват много неща, но той ти говори нещо съвсем различно. Той ни помагаше да разберем играта футбол. Да си отговорим на въпроса "защо".

Аз имах огромен късмет. И продължавам да съм щастливец с кариерата, която имам. Днес седя тук пред вас като мениджър на "Манчестър Сити", а преди това бях треньор на "Байерн" и "Барселона". Нищо от тези неща нямаше да се случи, ако не бях срещнал Йохан. Нямаше да е възможно.

Познанството ми с него беше като да ходиш в Университет всеки ден.

Той създаде специален начин, по който стъпка по стъпка да виждаме и правим нашия футбол.

"Барселона" беше голям клуб и преди Кройф, но нямаше култура, нямаше идентичност. Той пристигна и каза - ще играем така. Всички го следваха.

От академията, от седемгодишните, деветгодишните... Днес отивате там и виждате техните тренировки, те са като на първия отбор в своята същност. Той създаде тази система. Йохан изгради нещо от нищо.

За да го постигнеш се иска харизма. Не просто познания, а харизма. И да си голяма личност, да имаш характер. Всеки разбира по нещо от футбол, но да имаш смелостта и характера да кажеш "не, ще го правим по този начин", ето това е трудното. Всичко е възможно, когато си уверен в това, което правиш.

Днес всички около футбола говорят кои са най-добрите треньори. Говори се за трофеи, титли, успехи, медали. Но това е огромна грешка. Това, което има значение е какво влияние имаме върху следващото поколение. Върху играчите. Кройф има такова."

Кройф и Бекенбауер - двама от най-великите в историята. Снимка Getty Images

Снимка: Getty Images

Какво да добавим ние, когато говори човек с опита и постиженията на Гуардиола?

Освен, може би, че Йохан подготви два клуба - модели, да работят и да минават смело през времето в модерния футбол по неговите начертани проекти. "Аякс" и "Барселона" гледат с ход или два напред. Защото така ги научи Кройф.

Той ни остави и много крилати фрази. Ето ви две, които са особено показателни за какъв човек говорим.

"Да се играе футбол е много просто, но най-сложното е да се играе прост футбол.".

"Техника не означава да жонглираш с топката 1000 пъти. Всеки може да го направи с достатъчно практика. Тогава може да си намери работа в цирка. Техника е да подадеш пас с едно докосване, с точната скорост и на точния крак на твой съотборник.".

Ето това бе Кройф. Футболен мъдрец, който виждаше футбола с години напред и опитваше да отвори очите на тези около него.

Йохан като футболист, седнал на тревата на "Уембли" в деня, преди с "Аякс" да победи там "Панатинайкос" на финала за КЕШ. Снимка Getty Images

Снимка: Getty Images

Последните месеци на Кройф минаха у дома при семейството и в игра на голф, когато здравето позволяваше. Снимка Getty Images

Снимка: Getty Images

Статуята на Йохан гордо посреща феновете на метри пред стадион "Камп ноу" в Барселона. Снимка Getty Images

Снимка: Getty Images