Алжир е новият футболен крал на Африка.

"Пустинните лисици" спечелиха финала срещу Сенегал с 1:0 и вдигнаха своя втори трофей от Купата на африканските нации.

Единствената титла на алжирците бе през 1990-а на първенството, на което бяха домакини. 29 години по-късно, трофеят идва в сърцето на Египет - големият им футболен враг.

Алжир стигна до трофея, след като не допусна гол в първите си 4 мача, елиминира Кот д'Ивоар с дузпи, Нигерия с гол в последната минута, а във финала отправи само един удар, но победен.

Финалът бе решен с попадение, паднало още във втората минута, доста комично при това.

Нападателят Багдад Бунеджа опита далечен удар, който рикошира в крак на бранител и придоби доста странна траектория. Топката излетя високо но падна точно под гредата, а вратарят Гомис бе замръзнал невярвайки.

Това бе и единственият удар на Алжир в мача, но пък бе достатъчен за трофея.

Сенегал се хвърли да търси гол в оставащото време, което бе напълно достатъчно, но попадение не падна.

Чистите положения бяха малко, а няколко далечни удара не представляваха проблем за бившия вратар на ЦСКА и Славия - Райс Мболи.

Той бе обявен и за играч на мача, отчайвайки Садио Мане и компания.

Снимка: АР/БТА

Надежда за Сенегал се появи в средата на втората част, когато съдията посочи бялата точка. Топката се удари в ръката на Гедури, а залогът бе толкова голям, че в очите на бранителя веднага се появиха сълзи.

Тогава обаче се намеси ВАР. Съдията реши да преразгледа ситуацията и отмени решението си. Може би правилно, защото ръката бе плътно прибрана до тялото и отсъждането на дузпа щеше да е доста пресилено.

Тази ситуация разколеба Сенегал, но финален натиск все пак имаше, макар и неуспешен.

Титлата бе за Алжир и за хилядите им фенове на стадиона в Кайро.