Ботев (Враца) сензационно победи Левски като гост с 3:1 в последна среща от 16-ия кръг в Първа лига след два гола на Валери Божинов.

Нападателят разплака "сините" след страхотно второ полувреме за тима на Сашо Ангелов. Левски изпадна в абсолютен нокаут след куп пропуски пред вратата на Красимир Костов.

Успехът за врачани обаче е заслужен, след като двама бивши левскари - Божинов и Домовчийски, наказаха "сините". Всичко това се случи пред погледа на Николай Михайлов, който отново гледа Левски. Това бе първа победа на врачани над съперника след 30 години пауза.

Загубата е втора поредна за Левски в шампионата и го оставя на четири точки зад ЦСКА и на цели седем зад шампиона Лудогорец. Врачани поглеждат смело към топ 6 с актив от 21 точки, колкото имат още Черно море и Локомотив (Пловдив).

Снимка: БТА

Първото полувреме бе белязано от две странни дузпи, които по-скоро не трябваше да бъдат отсъждани.

Но преди това Даниел Генов от гостите принуди Божидар Митрев да спасява опасен удар в деветата минута. Левски отвърна с пропуска на Давид Яблонски след центриране и удар с глава.

След това в 19-а минута дойде първата дузпа. Венцислав Керчев сложи ръката си върху Аймен Белаид и последният падна на земята по собствена преценка. Кабаков видя нарушение, въпреки че подобни ситуации има в десетки случаи от всеки мач. Мариани бе точен от бялата точка и даде аванс на "сините".

Секунди след това Красимир Костов се отчете със страхотно спасяване след удар на Иван Горанов и предотврати втори гол за Левски.

Снимка: Bulphoto

Вместо това врачани изравниха. В 34-а минута връхлитащият Даниел Генов падна на земята, след като изпревари Милош Цветкович. Повторенията отново не показаха кой знае какъв контакт, но Кабаков свири дузпа. Валери Божинов отбеляза от 11-те метра и не се израдва с уважение към бившия си клуб - 1:1.

В началото на втората част Левски натисна и Мариани нацели страничната греда със силен удар с глава. След това швейцарецът не успя да засече топката непосредствено пред гол линията след добър пас на Станислав Костов.

Левски продължи да затяга обръча около наказателното поле на врачани, а гостите разчитаха на контраатаки. При една такава Божинов нацели гредата със странична ножица, а на повторенията се видя, че му бе свирена неправилно засада.

И така в 76-а минута Божинов шокира "сините". След центриране отдясно нападателят засече с глава между двамата централни защитници и препарира Митрев за 2:1.

Снимка: БТА

В края на мача Славиша Стоянович бе изгонен за невъздържана реакция след правилно отсъдена засада на Обертан.

В 86-а минута Красимир Костов направи страхотно спасяване след удар на Паулиньо.

При поредната контраатака на "зелените" друг бивш левскар - Валери Домовчийски, довърши столичани с гол за 3:1.