Левски се наложи над Арда (Кърджали) с 3:1 в Пловдив в среща от 26-ия кръг на родния футболен шампионат и постигна първа победа за 2020-а година.

"Сините" вкараха първите си попадения след подновяването на шампионата и прекъснаха серия от 189 дни без успех в Първа лига. Срещата на стадиона на Локомотив (Пловдив) бе повторен дебют на наставника Георги Тодоров, който наследи напусналия Петър Хубчев.

След четири поредни равенства при гостувания, столичани стигнаха до успех след 1:1 на почивката и два безответни гола през втората част. Точни за "сините" бяха Паулиньо, Стайн Спиерингс и Мартин Петков, а за кърджалии вкара Радослав Василев. Левски не бе реализирал три гола в един мач от началото на ноември.

Левски временно е на втора позиция с актив от 49 точки, колкото имат Локомотив и ЦСКА. Те обаче се изправят един срещу друг в София тази вечер, така че отборът от Герена ще е трети и ли четвърти след края на редовния сезон. Арда е осми с 31 точки.

Снимка: БТА

Арда не повтори доброто си представяне от мача с Лудогорец (1:1), макар че и тогава логично даде инициативата на съперника. В този случай отборът на Николай Киров допусна твърде много неточности в отбрана.

Срещата започна на бавно темпо, но "сините" атакуваха по-често и видимо владееха инициативата.

Така в 19-ата минута Станислав Костов реализира попадение, което беше отменено. След пробив и пас на Паулиньо, Костов си пое топката с ръка и със силен шут я вкара, но правилно съдията Петър Костадинов отсъди нарушение в полза на кърджалии.

В 25-ата минута отново Костов създаде опасност като се обърна около защитник с топка в крака и падна в наказателното поле, като поиска дузпа. Реферът бе категоричен, че такава не може да има.

Превъзходството на символичните гости все пак даде резултат в 37-ата минута. Паулиньо и Костов направиха двойно подаване и с много прецизен удар по земя извън наказателното поле бразилецът реализира за 1:0. При изпълнението имаше и лек рикошет в играч на Арда. Това беше първо попадение на Левски след подновяването на футбола в страната.

Много бързо след гола кърджалии успяха да се пренесат в половината на госитите и изравниха в 41-ата минута. След центриране от корнер стана разбъркване.

Топката бе отклонена към Румен Руменов, който центрира и на далечната греда таранът Радослав Василев нямаше как да сгреши за 1:1.

Единствените точни удари през първото полувреме се превърнаха в голове, което показа, че двата отбора не бяха достатъчно опасни в атака.

Снимка: БТА

Левски започна активно втората част, но първата добра възможност бе за Арда след час игра. Александър Георгиев проби опасно по левия фланг и центрира остро, като топката мина пред гол линията, но не бе засечена от негов съотборник. Левски отвърна с претенции за дузпа при падане на Фелипе Нашименто, като този път основанията за такава бяха повече. Отново обаче сигнал не последва.

В 65-ата минута все пак символичните гости стигнаха до нов аванс. Резервата Стайн Спиерингс вкара след само четири минути на терена. Станислав Иванов центрира ниско и нидерландецът засече за 2:1, като вратарят Николай Банков можеше да се намеси далеч по-добре.

Голът определено даде допълнителен импулс на Левски и тимът започна да играе на по-високо темпо, като редуваше центрирания от двата фланга, които носиха опасности.

В 89-ата минута Арда получи последната си възможност да изравни, когато Ахмед Осман непокрит не успя да прати силен удар от непосредствена близост.

В 93-ата минута Левски стигна до трети гол, след като Станислав Иванов преодоля Николай Банков, а на самата гол линия младият Мартин Петков добута топката с шпагат и реши всичко в двубоя.