Левски и ЦСКА завършиха наравно 0:0 на националния стадион в дербито на 21-ия кръг, който е първи след подновяването на шампионата.

Двата отбора пропуснаха не малко шансове да се поздравят с победата, а с равенството си правят лоша услуга, тъй като ще се отдалечат от Лудогорец, ако шампионите победят Ботев (Враца) по-късно днес.

Двубоят, който беше предшестван от "синьо" шествие в подкрепа на закъсалия финансово Левски, доказа, че отборите са все така равностойни и без намерения да поемат излишни рискове в големия мач. Това е пето равенство в последните девет сблъсъка между "сини" и "червени".

Левски завърши двубоя с човек по-малко заради червен картон на Нуно Рейш в 76-ата минута, а ЦСКА удари греда чрез нападателя си Евандро. След края на мача и Петър Занев от символичните гости бе изгонен. Сблъсъкът бе белязан и от тежка контузия на Мартин Райнов от Левски в началото, за който има съмнения, че е със счупен нос.

Снимка: Bulphoto

За "сините" Симеон Славчев и Деян Лозев направиха дебют, а бившият играч на Ювентус Стефано Белтраме направи добро впечатление в първия си мач за ЦСКА. Като цяло резултатът е заслужен, защото отборите не успяха да настроят мерника си и често обещаващи атаки завършваха с неточни удари. И все пак вратарите трябваше да правят няколко важни спасявания.

Инициативата рязко се сменяше в хода на всичките 90 минути. Левски владееше малко по-често топката и бе опасен на статични положения, докато ЦСКА направи не лоши атаки по фланговете, от които на свой ред не можа да се възползва. Десетте жълти картона са нагледно доказателство колко напрегната бе битката.

Закономерното равенство оставя Левски с 44 точки, на четири зад Лудогорец, а ЦСКА е с 40 и изостава на една точка зад Локомотив (Пловдив), който утре играе в градското дерби с Ботев.

Преди мача имаше минута мълчание в памет на убития фен на Ботев Тоско Бозаджиев. Първите опасности дойдоха пред вратата на "червените" след последователни ъглови удари за съперника. При първият удар на Нуно Рейш затрудни Густаво Бусато, който изби в корнер, а след него удар на Холмар Ейолфсон мина над вратата. В ответната атака удар на Евандро бе блокиран от Живко Миланов.

В осмата минута Мартин Райнов и Евандро се удариха по ужасен начин глава в глава, като халфът по всяка вероятност счупи носа си и бе сменен от Симеон Славчев. Последният направи официален дебют за "сините". Райнов бе откаран с линейка към болнично заведение.

Последваха две много груби нарушения на халфовете на ЦСКА Кристиян Малинов и Велизар Антов, които заслужено получиха жълти картони. Потърпевши бяха Славчев и Мазурек. Заради спор помощник-треньорът на "червените" Добри Митов беше изгонен от Кабаков. Това бяха силни минути за символичните домакини с удари на Ейолфсон и Славчев, които не намериха целта. Жълти картони бяха раздадени и на "сините" - Паулиньо и Нуно Рейш.

В 32-ата минута ЦСКА поиска дузпа за игра с ръка на Живко Миланов, но не последва сигнал за такава. Малко след това при контраатака на "червените" Али Соу беше спрян майсторски от Ейолфсон точно преди да стреля в ситуация трима срещу трима.

В края на първото полувреме бившият играч на Ювентус Стефано Белтраме отправи първия си удар с екипа на ЦСКА, но твърде високо. На другата врата опасен удар на Паулиньо също мина над вратата. Това бе най-добрият шанс за гол в полувремето.

В самото начало на втората част техничен удар на Евандро срещна страничната греда на Миятович с удар, който спокойно можеше да изненада стража и да влети във вратата.

Малко след това сърбинът направи много важно спасяване след удар на Белтраме, който хвана цялата защита на "сините" неподготвена. Това бе най-добрият шанс за "армейците" от началото на мача. В 51-ата минута удар на Али Соу беше блокиран преди да влети във вратата.

В 56-ата минута много далечен шут на Хали Тиам затрудни Бусато, който изби в корнер. Неточните удари за Левски обаче се завърнаха с два такива на Паулиньо. Мерникът на двата отбора бе под всякаква критика, въпреки качествените им атаки.

В 66-ата минута дойде може би най-красивият момент в мача. Страхотно изпълнение на пряк свободен удар от Живко Миланов принуди Бусато да прави класно спасяване.

В 75-ата минута Левски остана с човек по-малко. Нуно Рейш направи безрасъден шпагат в краката на Отабор и за втори път бе санкциониран.

Това, че левскарите останаха с числен пасив не ги стресна. Те продължиха да атакуват опасно, като дори изкараха нови три жълти картона за ЦСКА. Други опасни удари към двете врати обаче нямаше. След последния съдийски сигнал капитанът на "червените" Петър Занев бе изгонен заради реплики към съдията.