Лил сложи повече от една ръка върху титлата на Франция след убедително 3:0 на стадиона в Ланс в дербито на Севера, което се смяташе за най-трудно препятствие пред отбора до края на сезона.

Победата праща "песовете" на 4 т. пред ПСЖ, който в неделя вечер гостува на Рен и може отново да намали разликата до точка. След този кръг остават още по два мача на претендентите, като Лил приема Сент Етиен и гостува на Анже - два средняка в класирането, които нито са застрашени от изпадане, нито могат да стигнат до Европа.

Не такова бе положението в петък вечер, когато Ланс бе двойно мотивиран да спре лидера. Първо заради местното съперничество, което този път бе без публика по обясними причини, но и заради факта, че домакините са шести, с равен актив с петия Марсилия и на прага на местата за Лига Европа.

Лил обаче не трепна. Дузпа във втората минута, доста пресилено отсъдена, даде аванс на гостите - неостаряващият турчин Бурак Йълмаз вкара с огромно самочувствие. 35-годишният нападател се превърна в жокер в края на сезона и не спира да бележи, като вече има 15 гола в първенството за сезона. Девет вкара след Нова година, все в ключови моменти и мачове.

Второто попадение на Бурак в този мач дойде в 40-ата минута с шут с левачката от 25 метра, но не и преди домакините да останат с 10 души. Мишлен бе изгонен пак малко пресилено, но не и незаслужено, за удар без топка срещу съперник. Това бе втори жълт картон за бранителя, който - куриозно - бе отстранен от игра и в първото дерби за сезона между Ланс и Лил.

Гостите довършиха уморения и обезверен съперник в 60-ата минута с 12-ото попадение за сезона на Джонатан Давид. Канадецът се възползва от грешка на вратаря на домакините и направи 0:3.

Серията при гостуванията на лидера е впечатляваща - 11 победи и 2 ремита в последните 13 излизания извън Лил в първенството. Тази поредица започна в средата на ноември.

Така със 79 точки Лил вече постила червените килими за партито. ПСЖ е със 75 и мач по-малко. Монако има 71, Лион - 70, но те са извън уравнението за титлата.

Парижани могат отново да се доближат на точка от лидера в неделя в Рен, а след това имаме мачовете:

Неделя, 16 май, 22 часа: Лил - Сент Етиен, ПСЖ - Реймс.

Неделя, 23 май, 22 часа: Брест - ПСЖ, Анже - Лил.

При равен актив решаваща става головата разлика, а тя е в полза на ПСЖ - +52 към момента срещу +40 на Лил. Преките двубои идват едва след това, а там предимство има лидерът (0:0 и 1:0 в двата мача през сезона).