Европейският клубен шампион Ливърпул триумфира със Суперкупата на Стария континент.

Мърсисайдци победиха Челси със 7:6 след изпълнение на дузпи, като двубоят звърши 2:2 след 120 минути игра.

Двата тима ни предложиха страхотно зрелище. Футбол от висока класа и много положения пред двете врати, като може би заслужено всичко трябваше да се решава с дузпи. Там Ливърпул вкара и петте изпълнения, а Тами Ейбрахам изпусна последния удар за Челси.

Дузпата на младия нападател бе слаба и в средата на вратата, като не представляваше проблем за вратаря Адриан. Испанецът отрази, за да донесе на Ливърпул четвърта Суперкупа.

Тя е първа за тима от 2005-а, като това бе и последният случай, в който английски тим вдига трофея.

За Челси остана разочарованието. "Сините" загубиха трети финал за Суперкупата на Европа в последните седем години, но момчетата на Франк Лампард няма от какво да се срамуват след днешния мач.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Първото полувреме премина на изключително високо темпо, с доста атаки и положения пред двете врати, но началото му бе изцяло в полза на Ливърпул.

Още в 5-ата минута "червените" имаха основателни претенции за дузпа, след като задна ножица на Садио Мане се спря в ръката на Кристенсен, но френската съдийка Стефани Фрапар замълча, дори и не използва системата ВАР.

Ливърпул имаше още няколко сериозни положения, а най-чистото се откри пред Мохамед Салах. Египтянинът се озова очи в очи с Кепа, но испанският страж улови удара му.

Челси удържа сериозния натиск на европейския шампион и започна да поглежда по-често към вратата на Адриан, а Педро нацели гредата.

Оливие Жиру пък на няколко пъти се откъсна от отбраната на мърсисайдци и след няколко пропуска французинът най-сетне отбеляза.

Той получи страхотен пас от Пулишич и даде аванс на тима си.

Още със следващата си атака Челси вкара отново чрез Пулишич, но радостта му бе кратка, защото се оказа, че американският национал е бил в засада.

Изоставащият в резултата Ливърпул реагира веднага с началото на втората част и в 48-ата минута успя да изравни.

С доза късмет и грешка в отбраната на Челси, топката се търкулна към вратата, където на метри от голлинията Садио Мане я довкара за 1:1.

Силните минути за мърсисайдци продължиха и Кепа трябваше да се намесва решително, за да предотврати втори гол във вратата си.

Постепенно действията в Истанбул се поуспокоиха. Атакаите бяха по-редки, а и на по-ниска скорост, но опасности имаше.

Челси стигна до гол, който отново бе отменен заради засада, а Садио Мане изпусна от отлична позиция.

Така може би напълно логично с оглед показаното, мачът завърши наравно в редовното време и трябваше да се играят продължения.

В продълженията двата тима продължиха с шоуто и само в рамките на 10 минути.

Садио Мане открадна топката в центъра, размени подавания с Фирмино и с мощен удар под гредата не остави никакви шансове на Кепа.

Челси обаче не се смути и създаде 2-3 опасни атаки, а едната от тях завърши с дузпа.

Вратарят Адриан препъна Ейбрахам, но положението породи спорове. Топката така или иначе излизаше в аут, но съдийката бе категорична и отново не използва системата ВАР.

С изпълнението се нагърби Жоржиньо, който бе точен за 2:2.

Челси имаше и страхотен шанс да обърне мача, но Ейбрахам изпусна от чиста позиция. "Сините" от Лондон бяха по-активният тим през втората част на продълженията, но не стигнаха до гол и мачът трябваше да се реши с дузпи.

При тях Ливърпул вкара и петте изпълнения, докато Тами Ейбрахам изпусна последното за Челси.