Ливърпул спечели голямото дерби на върха във Висшата лига срещу Манчестър Сити - 3:1 на "Анфийлд" в 13-ия кръг.

Така мърсисайдци дръпнаха с внушителните осем точки на върха пред втория Лестър и с девет на днешния си съперник, който е актуален шампион на Англия.

Отборът на Юрген Клоп показа много добра ефективност в атака, а съперникът в лицето най-често на Серхио Агуеро направи много пропуски.

Точни за победителите бяха Фабиньо, Мохамед Салах и Садио Мане, а за "гражданите" се разписа Бернардо Силва, но при резултат 0:3.

Така Манчестър Сити вече 16 години не може да победи на "Анфийлд" и затвърждава проблемите си в защита през този сезон. Тимът допусна пасив от 0:2 още в първите 15 минути, въпреки че започна мача с много агресия.

Започна много силно двубоя и натисна още от началото. В шестата минута можеше да получи дузпа, след като Трент Александър-Арнолд игра с ръка в наказателното поле с топката, която отиваше към непокрития Рахийм Стърлинг. Преди това Бернардо докосна топката с ръка, а съдията не отсъди нищо и остави контраатака за Ливърпул.

От нея домакините поведоха с фамозен изстрел от дистанция на Фабиньо, който разстреля Клаудио Браво.

След два нови пропуска на "гражданите" на Стърлинг и Де Бройне, Ливърпул поведе с 2:0 в 13-та минута с убийствена ефективност. Робъртсън центрира към Салах, който с глава насочи топката по перфектен начин.

В 25-та минута пред Серхио Агуеро се откри страхотен шанс за гол, но ударът му бе спасен от вратаря Алисон. Малко след това Ангелиньо от гостите нацели гредата. Сити просто нямаше късмет.

На другата врата Фабиньо пробва рефлекса на Браво с удар по земя след контраатака. И тук последва спасяване.

След това Агуеро направи нов значим пропуск от добра позиция с удар встрани, а в края на полувремето Салах видя как негов техничен удар е спасен. Пропуснати шансове не липсваха и за двата отбора.

В 50-та минута мърсисайдци удариха за трети решителен път. Хендерсън проби по десния фланг и центрира към Мане, който реализира с глава за 3:0.

След това попадение темпото продължи да е много високо, но опасните ситуации пред двете врати станаха значително по-малко.

Сити започна да греши много подавания и изглеждаше потресен от злощастния развой на мача. В 79-та минута обаче стигна до своето попадение. Анжелиньо центрира по земя от фланга и топката стигна до Бернардо, който със силен изстрел не остави шанс на Алисон.

В 83-та минута Сити отново имаше претенции за дузпа след нова игра с ръка на Александър-Арнолд. Майкъл Оливър пак не посочи бялата точка.

С много хладнокръвие и класа домакините запазиха аванса си и доказват, че през този сезон сякаш имат нужните качества да станат убедително шампиони.