Ливърпул е световен клубен шампион.

Мърсисайдци победиха бразилския Фламенго с 1:0 след продължения във финала на първенството в Катар.

По този начин славният английски клуб попълни богатата си витрина с единствения трофей, който им убягваше до този момент.

Ливърпул бе загубил досегашните си три финала в този турнир, но днес сложи край на проклятието, макар и успехът да не дойде никак лесно. Носителят на Копа Либертадорес - Фламенго, се представи изключително достойно и измъчи момчетата на Юрген Клоп, които без никакво съмнение са най-силният отбор в света в момента.

СНИМКИ ОТ ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК >>>

Трофеят обаче за седми пореден път ще остане в Европа, при носителя на Шампионска лига. Ливърпул пък се превърна в първия английски тим от 2008-а насам, който вдига Световната клубна титла. За последно това стори Манчестър Юнайтед.

Днес късмeт за мърсисайдци донесе цифрата 9, защото в 99-ата минута на мача, носещият фланелката с №9 Робето Фирмино вкара победния гол.

Снимка: АР/БТА

Бразилецът завърши светкавична контраатака, като финтира един бранител и вратаря, за да накаже своите сънародници.

Фирмино бе героят и в сряда, когато вкара в последните секунди на полуфинала срещу Монтерей, за да изпрати отбора си на днешния финал.

Именно пред него се откриха двете най-чисти положения през редовните 90 минути.

В самото начало на мача обаче, той прати топката над вратата, а през втората част уцели гредата, а топката се разходи пред гоолинията, но не я премина.

Добър шанс се откри и пред Салах, а страхотен удар на Хендерсън бе спасен брилянтно от стража на Фламенго.

Бразилците от своя страна също имаха няколко шанса, а в доста периоди от мача дори бяха доста по-активния тим на терена.

Алисон обаче се отчете с няколко чудесни намеси, за да запази вратата на англичаните суха.

Може би най-спорният момент дойде в последната минута на мача, когато Садио Мане се откъсна сам срещу вратаря, а опитният Рафиня се хвърли на отчаян шпагат в краката му.

Съдията бе категоричен - дузпа за Ливърпул, което изнерви до краен предел бразилците.

Наложи се преразглеждането на ситуацията с ВАР. Съдията трябваше да гледа повторения в продължение на 3-4 минути, за да установи, че нарушение всъщност няма.

Той отмени дузпата, а мачът отиде в продължения.

Те тръгнаха чудесно за Ливърпул - с гола на Фирмино. След него мърсидайдци умело контролираха мача, като едиснтвеният шанс за Фламенго се откри минута преди края, но Енрике стреля над вратата.

Така Ливърпул изпрати невероятната си 2019-а година с трофей от Световния клубен Мондиал.

Снимка: Getty images/Gulliver photos