Ливърпул вдигна титлата на Англия близо месец, след като я спечели, цели 7 кръга преди края на сезона.

Чаканата 30 години зрелищна церемония даде в ръцете на отбора трофея на специална трибуна, изградена в сектора "Коп" на стадион "Анфийлд" след мача с Челси - последно домакинство за новите шампиони за сезона.

А какъв мач само, за да се отбележи историческата вечер?!

Ливърпул победи с 5:3 след шеметен футбол, игран и от двата отбора, като водеше с 3:0 и 4:1, допусна да се стигне до 4:3, а гостите търсиха и изравняване. За тях точка подпечатваше класирането в Шампионската лига. Сега Челси ще чака последния кръг, за да я вземе, когато приеме в неделя Уулвърхемптън.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ЕМОЦИОНАЛНАТА И ЗРЕЛИЩНА ВЕЧЕР НА "АНФИЙЛД">>>

Мачът на празния "Анфийлд" мина под фойерверки и пироефекти, чувани в арената отвън, където хиляди се стекоха да празнуват въпреки призивите на полицията и клуба. Карнавалът бе огромен още от пристигането на автобуса на Ливърпул за мача.

На терена откри Наби Кейта със страхотен удар в 23-ата минута, после Трент Александър-Арнолд добави втори великолепен гол от пряк свободен удар, а в 43-ата минута Джорджиньо Вайналдум направи 3:0.

Оливие Жиру върна едно попадение в добавеното време на първото полувреме.

Роберто Фирмино с глава направи 4:1, но резервите Тами Абрахам и Кристиан Пулишич върнаха интригата и при 17 оставащи минути, при 4:3, Челси се надяваше.

Но друг играч от скамейката - Алекс Окслейд Чембърлейн, успокои Ливърпул с пети гол и сложи старт на празненствата.

С 96 точки кръг преди края, шампионът е напълно безапелационен, той има аванс от 18 т. пред втория Манчестър Сити. Отпусна педала на газта едва, когато вече и математически бе недостижим.

След 8-головото шоу, остана церемонията с изгасено осветление на "Анфийлд", със светлини, звук и сър Кени Далглиш - най-великия играч в историята на клуба, който даде титлата в ръцете на капитана на настоящия тим Джордан Хендерсън.

На терена бяха допуснати семействата на футболистите, а отвън хиляди продължаваха да изстрелват ракети и фойерверки, за да бъде всичко идеално като за такъв специален момент.

След 30 години очакване на тази титла - подобаващ спектакъл за "червените" и милионите им фенове по света.