Носителите на Купата на България от Локомотив (Пловдив) са на крачка по-близо до защитата на трофея. Футболистите на Бруно Акрапович спечелиха първата полуфинална битка между Пловдив и София, след като победиха Левски с 2:0 у дома.

"Смърфовете" надиграха категорично столичния тим, особено през първото полувреме, когато паднаха и двете попадения на "Лаута". Реваншът е след седмица на стадион "Георги Аспарухов", а утре полуфиналната фаза продължава с друг подобен сблъсък - между Ботев (Пловдив) и ЦСКА).

Снимка: Bulphoto

На трибуните бе и новият мажоритарен собственик на гостите - Наско Сираков. Футболистите в синьо пък бяха с изчистени екипи, от които липсваше логото на доскорошния им спонсор.

Единоборствата в средата на терена изобилстваха в началните минути, в които и двата отбора залагаха на еднакъв подход - центрирания в наказателното поле. С напредването на времето темпото се вдигна и играта стана по-скоростна, но сериозните положения и пред двете врати липсваха.

Милан Миятович увисна при балонно центриране отляво, като топката се озова в Бирсент Карагарен, който обаче не успя да отправи достатъчно добър удар с левия крак в 13-ата минута. Натискът на Локо се засили и домакините разчитаха предимно на разигравания по крилата, особено по лявото, където отсреща бе младия Ивайло Найденов.

Пловдивчани продължиха да бъдат по-активни и на няколко пъти застрашаваха защитата на Левски с подавания от дълбочина. Капитанът Димитър Илиев откри резултата в 23-ата минута, когато пое хубав пас от собствената половина на на Масоеро, а след това шутира с левия крак в близкия ъгъл на Миятович за 1:0. Головата атака стана факт след индивидуална грешка на Янис Каргас, който опита да изнесе сам топката през средата на терена.

Логично увереността в действията на "черно-белите" нарасна и те се задържаха още по-сериозно около наказателното поле на столичани. Актуалните носители на Купата надиграваха категорично противника и напълно заслужено стигнаха до втори гол в последната минута преди почивката.

Перфектна атака, която с няколко хода направи "синята" защита безпомощна, завърши с чудесен пас към Бирсент Карагарен, който вкара в опразнената от Миятович врата за 2:0. Вратарят на гостите отново не бе на ниво, защото напусна гол линията прекалено рано, а Томашевич нямаше проблем да асистира на Карагарен за втория гол.

Футболистите на Левски започнаха второто полувреме по-активно, но головите положения за тях продължаваха да липсват. Присъствието на левскарите в противниковата половина бе все по-осезаемо и играчите на Петър Хубчев продължаваха да натискат, макар и без успех.

Най-добрият до момента шанс за Левски бе в 68-ата минута, когато резервата Станислав Костов изскочи на добра позиция отляво, а Мартин Луков бе излязъл далеч от вратата. Ударът на голмайстор №1 на родното първенство за миналия сезон обаче бе прекалено слаб.

Преднината на домакините изглежда ги успокои и те разиграваха търпеливо, но същевременно се възползваха от изскочили възможности за контри. Четвърт час преди края атаката на столичния тим бе прекроена почти изцяло с двойна смяна - в игра се появиха Франко Мазурек и Филипе Нашименто.

Оставащите минути бяха белязани предимно от опити по фланга за Левски, както и от искания на домакините за втори жълти картони съответно на Тиам и Ейолфсон.

Миятович се показа и в добра светлина, като по-малко от пет минути преди края предотврати сигурен гол, намесвайки се хубаво при поредното центриране.

Локомотив (Пловдив) - Левски 2:0

1:0 - 23' Димитър Илиев

2:0 - 45' Бирсент Карагарен

Локомотив (Пловдив): Мартин Луков, Милош Петрович (66' - Дейвид Малембана), Лукас Масоеро, Динис Алмейда, Парвиз Умарбаев (78'- Момчил Цветанов), Петър Витанов, Йосип Томашевич, Бирсент Карагарен (84'- Николай Николаев), Лукас Салинас (78'- Миховил Клапан), Димитър Илиев, Анте Аралица (84'- Доминик Малонга)

Левски: Милан Миятович, Иван Горанов, Холмар Ейолфсон, Янис Каргас, Ивайло Найденов, Хали Тиам, Мaртин Райнов (74'- Франко Мазурек), Стайн Спиерингс (85'- Мартин Петков), Найджъл Робърта, Станислав Иванов (74' - Филипе Нашименто), Дени Алар (58'- Станислав Костов)