Наричаха го Бате Начко.

След като напълни мрежата на много силния френски Монако в евротурнирите, народният фолклор го кръсти МоНачко.

Вкарваше голове от корнер, биеше фаулове по ъглите, а всеки мач с него на терена бе постоянно очакване нещо да се случи. Топката да стигне до краката му.

Днес Атанас Михайлов щеше са навърши 70 години. Роден е на 5 юли 1949 г. в София, отиде си на 1 октомври 2006-а, малко след навършени 57.

На 16 години дебютира в елита на България и играе 348 мача със 143 гола - всичките с червено-черната фланелка на Локомотив (София).

ВИЖТЕ СНИМКИ НА НАЧКО МИХАЙЛОВ>>>

Шампион с Локо (Сф) за 1978 г.

Снимка: Иван Григоров

Имената на Начко Михайлов и Локо винаги вървят заедно, в едно изречение. Няма по-голям в историята на клуба.

Изигра 45 срещи в националния отбор, които му бяха достатъчни, за да вкара 23 гола. Шампион на България за 1978 г., което е и последната от четирите титли на страната за "железничарите".

Избран за футболист №1 на България за 1979 г., когато изпреварва славистите Чаво Цветков и Андрей Желязков. Уникална тройка без играч от двата гранда Левски и ЦСКА.

Начко е сребърен олимпийски медалист от Мексико 1968, четвъртфиналист в турнира за Купата на УЕФА (1978-79), любимец на локомотивците и уважаван от всеки фен, който го е гледал. Независимо от кой отбор е.

Ако има десетка на футболните магьосници, които България е създала, той без съмнение ще е в нея.

Таблото от мача Локо (Сф) - Монако (4:2) през 1979 г. в турнира за Купата на УЕФА

За мачовете срещу Монако вероятно може да се напише цяла книга.

През сезон 1979-80 г. Локо влиза в Купата на УЕФА и в първия кръг елиминира Ференцварош. Следва среща с френския гранд, като първият мач е в София на 24 октомври. В предишния кръг отборът от Княжеството е елиминирал ЦСКА.

Локо бие с 4:2 като Начко вкарва и четирите гола, два от които - от дузпи. В реванша домакините повеждат с 2:0 и Локо е пред отпадане, но отново Михайлов вкарва 12 минути преди края - 1:2 и българите продължават!

Следват сблъсъци с Динамо (Киев), където с победен гол на легендата, Локо бие в София с 1:0 и с общ резултат 2:2 елиминира сензационно и украинците. Отпада на четвъртфинал от германския Щутгарт.

Но мачовете са паметни, а това МоНачко, измислено у нас, се чува дори в Европа.

Днес бате Начко щеше да навърши 70 години. Няма го от близо 13.

Спомените от неговите голове и магии на терена обаче не избледняват.

С екипа на националния отбор между Димитър Пенев и Аспарух Никодимов

1985 г., след мача между между артисти, журналисти и бивши футболисти на България и Унгария. На снимката са още: Стефан Илиев, Добромир Манчев, Светослав Пеев, Георги Константинов-Гибона, Аспарух Никодимов...