Байерн е световен клубен шампион след победа над мексиканския Тигрес във финала в Катар с 1:0.

Френският защитник Бенжамен Павар вкара единствения гол в 59-ата минута, като попадението дойде след намеса на системата ВАР.

Първоначално решението бе за засада на Роберт Левандовски, който отклони топката към автора на гола, но намесата на видеосистемата показа, че бранител на Тигрес е покрил с петата си ситуацията.

Друг спорен момент имаше в средата на първото полувреме, когато пък гол на Байерн бе отменен след намеса на ВАР. Тогава Йошуа Кимих прати топката във вратата с далечен удар, но в засада бе Левандовски, който се отдръпна от пътя на шута. Спорно бе доколко влияеше на игровата ситуация и пречеше на вратаря Гусман, но по буквата на закона решението бе донякъде оправдано.

Мексиканците играха изключително затворено и търсиха видимо да вкарат мача в продължения с 0:0.

Снимка: AP/БТА

Байерн бе далеч по-активен и с повече класа, като можеше да вкара още голове. Финалите на тази надпревара обикновено са сложни за европейските тимове, но те пък обикновено ги печелят.

Това е осма поредна титла за шампиона на Стария континент на Световното клубно първенство и общо 13-та от последните 14 издания.

Байерн е шампион на планетата за четвърти път, като две от титлите са в стария формат на Интерконтиненталната купа. За втори път след 2013-а баварците печелят турнира на ФИФА, който противопоставя първенците на Европа, Африка, Азия, Южна и Северна Америка, Океания, плюс отбор от страната-домакин.

За отбора от Мюнхен това бе шести трофей от шест възможни за сезона, след титла и купа в Германия, Шампионската лига, Суперкупата у дома и в Европа. Единствен Барселона е правил такъв своеобразен футболен Голям шлем, печелейки всяка надпревара, в която участва за един сезон.

Още по-впечатляващо е, че Байерн го постигна с треньора Ханзи Флик, назначен само преди 13 месеца, през ноември 2019-а. Наставникът има уникалната статистика от 68 мача, 58 победи, 6 ремита и 4 загуби. И шестте споменати купи.

Тигрес пропусна шанса да стане първият отбор от Мексико с трофея на световен клубен шампион.