"Атлетико" (Мадрид) победи "Арсенал" с 1:0 в полуфинален мач реванш от Лига Европа и с общ резултат 2:1 успя да се класира за финала в Лион на 16 май.

Скъпоценното попадение за "дюшекчиите" бе дело на Диего Коста в продължението на първата част, а то класира тима за пети европейски финал в последното десетилетие.

"Атлетико" спечели Лига Европа на два пъти (2010 и 2012 г.) и загуби два финала в Шампионска лига (2014 и 2016 г.).

Мачът пък бе №250 и последен за Арсен Венгер начело на "Арсенал" в евротурнирите. Французинът ще напусне поста след края на сезона, а за 22 години, той така и не успя да стигне до европейски трофей с "артилеристите". Тазвечершният мач бе точно 20 години, след първата титла на Венгер с "Арсенал".

Гостите трябваше задължително да търсят попадение на "Уанда Метрополитано", след равенството 1:1 в Лондон, но двубоят започна ужасяващо за тях.

В 10-та минута капитанът на тима Лоран Косчелни се строполи на земята и не успя да продължи мача. Гримасите на французина показваха силна болка, а първоначалните очаквания са за тежка травма, която би го извадила от предстоящия Мондиал.

Снимка: Getty images

"Арсенал" бе тимът, който владееше повече топката, но това не водеше до положения пред Ян Облак. "Атлетико" от своя страна пък използваше всяка възможност за контраатака.

Добрата игра в дефанзивен план на испанците, направи така, че "Арсенал", който се нужадеше от задължителен гол, се оттегли на почивката със само един удар към вратата, при това неточен.

Изглеждаше, че първата част ще завърши без гол, но в добавеното време, една от светкавичните контраатаки на "Атлетико" даде резултат.

Антоан Гризман пусна чудесен пас към Диего Коста, а за опитният нападател не бе проблем да вкара за 1:0.

През второто полувреме англичаните засилиха натиска си, но чистите голови положения отново липсваха, разчиташе се на центрирания и изсипани топки.

Домакините бяха отборът, който бе по-близо до гола, но Коста, Гризман и Торес пропиляха нелоши ситуации.

Така след съгражданите си от "Реал", "Атлетико" също ще играе европейски финал, на 16 май срещу "Олимпик Марсилия".